Torbalı’da Kurtuluşun 100.Yılına Coşkulu Kutlama

Torbalı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü planlı törenle kutlandı.

7 Eylül Torbalı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Torbalı Şehremini Mithat Tekin, Atatürk Anıtına çelenk sundu. İlçe Kaymakamı Ercan Öter, amme hava amirleri, siyasal parti temsilcileri ve çokça sayıda vatandaşın katıldığı törenin arkası sıra katılımcılar, gazilerle gelişigüzel Atatürk Anıtı’ndan bozuk şehremaneti meydanına büyüklüğünde yürüdü. Burada bir eksantrik tebrik kartı programı elan gerçekleştirildi. Izlence kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Öğrenciler aracılığıyla şiirlerin okunduğu programda, Torbalı Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteriler sundu. Şehremaneti mehterhane ve şehremaneti bandosu de kutlama alanında mini bire bir dinleti verdi.

BAŞKA TEKİN: “7 EYLÜL, AYDINLIK GÜNLERİN BAŞLADIĞI ÇAĞ OLMUŞTUR”

Torbalı Şehremini Mithat Tekin tören alanında yaptığı konuşmada, şunları söyledi.

“15 Mayıs 1919 tarihinde düşmanın İzmir’e ayak basması ile başlayan karışma, 20 Mayıs 1919 tarihinde iyicene ilçemiz Torbalı’ya sirayet etmiş, ilçe halkımız merhametsizlik görmüş, koyu acılar ve zayiat yaşamıştır… Celil önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yaktığı yurt, alem ve bağımsızlık ateşi, bu topraklarda Kuvayı Milliye ile can kuşu bulmuş, cıvıl cıvıl, ulus halk ele vererek bir tane üzeri haline gelip düşmanı yurttan sürgit kovmuştur… 7 Ilkgüz 1922 ilçemiz için acının, kederin, zulmün ve karanlığın son bulduğu ve baştan ziyalı günlerin başladığı güneş olmuştur. 100 sene öncesinde bizlere Türk bayrağımız altında, bağımsız ve müstakil günlerimizi tekrardan yaşamımızı sağlayan Celil Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk özellikle tutmak amacıyla, zırh arkadaşlarını, Kuvayı Milliye kahramanlarımızı, aziz şehitlerimiz ve yiğit gazilerimizi bir misil henüz ilişik, utanmak, dinamit ve rahmetle anıyorum. İlçemizin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü mutlu, irtibat ve beraberliğimiz daimi olsun.”

Öte yandan, Torbalı Belediyesi tarafından planlı tebrik kartı etkinlikleri kapsamında saat 20.30’da Muratbey Mahallesi bakir münasebet yerinde Melek Mosso dinleti verecek.

Share: