Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında palamut bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan birçok balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin yanında Trabzon, Samsun, Giresun, Kargaşa gibi illerden denize açılan tekneler, avladıkları tahminî 50 titrem palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Kargaşa kadar Karadeniz’in farklı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, geçmiş geceden bu yana ayrımlı gemilerden kasalar halinde yaklaşık 50 ton palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin muhtelif kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna bakarak 20 ile 40 TL ortada değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık işleyen Çağrı Eliyazıcı, teknelerin genellikle pelit tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mümasil gırgır teknesi var. Değme birinde 2’şer 3’er bin kasa sivri var. Sivri aynı bereket var. Hakeza bitmeme etmesini umuyorum. Burada deniz olan her ilden mıntıka var” dedi.

Ordu’dan balık sancımak üzere denize açılan Bülent Okay ise “Denizde artağanlık var bu yıl görüyoruz. Herkes savsaklamak aldı. Ereğli, Zonguldak arasında kut var. Çoğu mıntıka bu arada avlanıyor” diyerek konuştu.

Share: