Orta ve Şarki Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Hedef Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Yazıhane Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette bire bir elan savaşma gayrimümkün. Ama olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Cıvıl Cıvıl

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kargaşa Şubesi Başkanı Mehmet Mürtefi Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Bölüm Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Sonel, günün deme ve önemini belirten danışma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Güre Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Şehremini Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Kele ile değişik tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mazmun ve önemini belirten müzakere yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Alicenap okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ait müşavere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Mukavim, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Güllabi Komutanı Ali Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile sair ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçme cins girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle aziz milletimiz, ruz boyunca istiklal ve istikbalinden asla ödünleme vermemiştir. Bildirme ağırlık şartlar altında bile şerif bildiği cemi değerlerine ehil çıkmıştır. Bu tatlılıkla akıntı eden kahramanlarımız, canından vazgeçmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Miralay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Inanma Müdürü Sinan Erge, İl Cingöz Komutanı Güllabi Albay Sebep Okkalı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: