Buharkent’te yüzyıllık keşkek hayrı ve yağmur duasına binlerce dirilik katıldı

Aydın’ın Buharkent ilçesine merbut Maraba mahallesinde asırlardır bitmeme keşkek hayrında yağmur duası edildi. Kasım ayının sonuna yaklaşılmasına rağmen kuraklığın devam ettiği bölgede yüzlerce yaşama faydalı etkinliğine katılıp baran duası etti.

Bölgede Mütedeyyin halkın yaşamaya başladığı günden bu yana Teşrinisani ayında devam ettiği melhuz ve temas geçen bölüm katılımın artarak devam ettiği etkinliğe kestirmece 3 bin sevimli katıldı. Tamamen imece ve gönüllük esasına bakarak sürdürülen faydalı etkinliği çerçevesinde kurbanlar kesilip 30 kulaklı keşkek kaynatıldı. Davetlilere keşkek ile gelişigüzel değişik yemekleri dahi izzetüikram edildiği aktiflik dualarla başladı. Yemeklerin yenilmesinin ardından yağmur duasına duran binlerce sevimli kuraklığın sona ermesi ve mahsullerin bereketli olması için avuç açıp dua etti.

Buharkent Belediye Reisi Mehmet Erol’un yanında protokol üyelerinin birlikte katıldığı keşkek hayrında bölgede işlek yediden yetmişe cümle hayır alanında toplanıp bir sofrada yemek yedi. Maraba Keşkek Hayrı etkinliğinin anadan görme arkaç geldiğini asırlardır devam ettiğini tamlayan Buharkent Şehremini Mehmet Erol, bu program ile ayrımsız zamanda toplumsal kaynaşmanın da sağlandığını belirtti. Anadan Görme keşkek hayrının asırlardır aynı mönü ile bitmeme ettiğini değişen yegâne şeyin ebedî uyku edenlerin etkinliğe katılamayıp kullanılmamış doğanların katılması olduğunu belirte Komutan Erol, asırlardır keşkeğin beraberinde çorba ve pancar turşusu dağıtıldığını belirtti.

Katılımın rastgele güzeşte çevrim arttığını belirterek yarayışlı etkinliğine ulama sağlayanlara teşekkür fail Ortakçı Muhtar Ulvi Başalı, “Bu gelenek bizlere ecdadımızdan bırakıt kaldı. Derneğimiz ve Mahalle halkımızın katkıları ile bu yıl 30 kazan keşkek kaynattık. Bölgemizden yurtdışında yaşaya çok sayıda vatandaşımız var. Onların üstelik bu hayırda bati katkıları bulunuyor. Bu hayır etkinliğimizde asırlardır keşkek ile alay malay çorba ve pancar turşusu izzetüikram edilir. Atalarımızdan şüphesiz gördüysek aynı şekilde devam ediyoruz. Bu sene hasis kuraklık çok aşkın. Biz rastgele yıl keşkek hayrında, ilkin Müslümanların ve insanlığın selameti, peşi sıra ülkemizin hayat ve güveni ile bölgemizdeki ürünlerin fazlalaşan olması amacıyla dualar ederiz. Sistem tasrif ve programını bu müfit etkinliğine bakarak planlar. Bu sene üstelik çokça pir ayrımsız etkinlik oldu” diyerek emeği geçen herkese teşekkürname etti. – AYDIN

Share: