Karabağlar’da Kerbela Şehitleri Anıldı

Kerbela Şehitleri, Karabağlar Belediyesi marifetiyle Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki Kasıt Çobanoğlu Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen programla anıldı.

Aşure Ayı Ayı Ihtifal Programı kapsamında Türk Halk Müziği sanatçısı Nilüfer Sarıtaş, Kerbela Ağıtları’nı, deyişleri katılımcılarla birlikte seslendirdi.

Gecede, Karabağlar Belediye Reisi Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve İlçe Eş Kolları Başkanı Aydan Tör’ün da aralarında olduğu siyasal parti temsilcileri, Karabağlar Site Konseyi Başkanı Alaz Balkı, sedir üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri da kayran aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuklara seslenen Başkan Selvitopu, İslam dünyasında Muharrem Kocaoğlan’nın hususi aynı anlamı olduğunu hatırlatarak, “Hazreti Muhammed’in torunları, Yezid’in orduları eliyle günlerce haris ve susuz mevdu, kudret uğruna zulmedilerek katledilmişlerdir. Dünya tarihindeki en kebir olaylardan biridir” dedi.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, dünyaya emsal olacak tıpkı duruş ortaya koyduğunu vurgulayan Komutan Selvitopu, “Yezid’e sorumluluk eğmemişler ve kanlarının serencam damlalarına büyüklüğünde savaş etmişlerdir. O güzelim düşüncelerini bugüne büyüklüğünde ulaştırmayı başarmışlardır. Oradaki vakfe özgürlüğün, insanlığın, bağlılık ve saygının, hoşgörünün duruşudur. Katledenler bütün dünyada lanetlenmeye bitmeme ediyor. O duruşu sergileyenler ise rastgele ant nazikâne, sevgiyle, minnetle anılıyor. Tığ da önlerinde saygıyla eğiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Başbuğ Selvitopu, özgürlük, adamlık, tabiiyet ve imtina etmek mücadelesinin bugünün Yezidlerine cebin bitmeme ettiğini de hatırlattı.

Konuşmanın peşi sıra sanatkâr Nilüfer Sarıtaş Karabağlarlılar’la buluştu. Seyirciler, bilinen deyiş ve ağıtları Sarıtaş’la birlikte söyledi.

Programın sonunda Komutan Selvitopu Sarıtaş’a, doğa dostu şehadetname sunarak teşekkürname etti.

AŞURE DAĞITILDI

Program öncesi konuklara Meram Çobanoğlu Açıkhava Tiyatrosu önündeki açıkça alanda Karabağlar Belediyesi aracılığıyla aşure dağıtıldı. Ihtifal programına, Hacı Bektaş Iye Küçük Asya Kültür Vakfı Uzundere Cemevi, İzmir Tokat Dernekleri Federasyonu, Anadolu Dostları Firez El Birliği ve Yardımlaşma Derneği, Erzurum Dörtler Kültür ve Dayanışma Derneği, Karabağlar Erenler Teavün ve El Birliği Derneği’yle Sivas Yıldızeli Yusufoğlan Köyü Hars ve Dayanışma Derneği birlikte yardım sundu.

Share: