Bilecik Lila Lavanta Bahçesi Şehre Turistik ve Iktisadi Katkı Sağlıyor

Sanayici kimliğinin beraberinde TOBB Bilecik Avrat Girişimciler Yerleşmiş Başkan’ı da olan Kahraman, “Sanayici-çiftçi dayanışması için hayata geçirilen bu proje, bire bir zamanda sunturlu şehrimiz Bilecik’e turistik bir vadi kazandırmak, avrat istihdamını tasarruf etmek ve köylere ziyaretçi çekebilmek amacını taşıyordu. 2 yıl içinde dahi araya giren pandemiye karşın, hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bilecik’in gözde lokasyonlarından Lila Lavanta Bahçesi, şehre iktisadi yardım sağlamaya ve turistik tıpkı hava merkezi olmaya bitmeme ediyor. Bu projenin Bilecik’in Türkiye’nin kolaylıkla popülerleşen turizm bölgelerinden biri olmasında bile nümayiş oynadığının altını çizen Lila Lavanta Bahçesi kurucusu aksiyon insanı Şermin Yiğit,”Lavanta bahçelerimiz, kurulduğu günden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor. Mor rengi ve tabii güzelliği ile ilgi çeken lavanta tarlaları, yemeden içmeden yerli değil, yabancı turistlerden birlikte balaban bağlam görüyor. Hele sosyal medyadan görüp mevrut ziyaretçilerimiz ortada Zalim, Ukraynalı ve Çinli ağırlığı var” dedi.

Karı istihdamı ve turizme iri katkı

Sanayici kimliğinin beraberinde TOBB Bilecik Karı Girişimciler Oturmuş Başkan’ı da olan Yiğit, bu projenin iki yıl önceki sanayici ve dikici ortada ayrımsız köprü ve işbirliği gerçekleştirmek üzere hayata geçirildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Zaman geldiğimiz noktada, araya giren pandemiye karşın bu projeyle ilgili hayallerimizin balaban tıpkısı kısmını hayata geçirebildik. Adamakıllı şehrimiz Bilecik’e turistik ayrımsız düz kazandırmak, avrat istihdamını bırakmak ve köylere ziyaretçi çekebilmek istiyorduk. Hepsi ile ilgili çok kayda ayar ilerlemeler kaydettik, önümüzdeki dönemde çok daha nazik ve projemizi geliştirecek planlarımız birlikte var.”

Örgensel lavanta balı ve lavanta antagonist üretimi

Lavanta bahçelerinin sadece turistik amaçlı benzeri lokasyon olmadığına, Lavanta bahçelerinin takkadak turistik gayeli aynı lokasyon olmadığına,organik ekincilik ve istihsal birlikte yapıldığını tamlayan Kahraman, “Burası 40 dönümlük benzeri yer. Tabii lavanta ıtırlı ve lavanta hoş kokulu bal üretiyoruz. Ayrıca 1100 rakımdaki organik tarım vasıtasıyla yetiştirilen çiçeklerden buhar yolu ile istila edilerek akman lavanta antagonist elde ediliyoruz. İçinde hiçbir ulama maddesi yoksuz bu ürünlerin satışıyla, şehrin ekonomisine dahi balaban yardım sağlıyoruz. İlerde takkadak bu görevi tarz elde edilen bu yeral ve özgün ürünlerimizi yurtdışına ihraç etme planlarımızda bulunuyor”diye konuştu.

” Emeklerimizin karşılığını alıyoruz”

Bilecik’e yemeden içmeden şişman şehirlerden değil, yandaki şehirlerden üstelik çokça sayıda ziyaretçi çekmeyi başardıklarını dile getiren Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “daha çok ziyaretçi elde etmek üzere ne yapmalıyız diye niteleyerek düşünerek ahşap objeler yaptık, köprüler yaptık. Çokça rabıta gördü. Gelenlerden fena hâlde tepkiler aldık ”Cennete mi geldik” diyenler tabi kim bizleri çok bahtiyar etti. Doğrusu emeklerimizin karşılığını aldık ziyaretçilerimizin sayısı de bölüm geçtikçe artıyor. Hafta sonları 1.000 güç civarı ziyaretçimiz oluyor. Mümasil çevre iller dışında İstanbul, Antalya, Konya, Diyarbakır, Ağrı, Mersin’den de çokça sayıda ziyaretçimiz oluyor.”

Share: