Erhan Mahirane: Ferrero, Fındık Sektörünü Tekele Kuşatmak ve İstediği Fiyattan Fındık Alabilecek Ortamı Bina Etmek İstiyor

İYİ Tümen Kol Başkanvekili Erhan Yırtıkça, arsıulusal çikolata ve fındık tekeli Ferrero firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine ilgi çekerek, “Ferrero’nun ayırmak isteği galiba. Bu firma; kakaoda, kahvede yapıldığı kabilinden fındık sektörünü üstelik 3-5 firmanın yönettiği tekele irca etmek ve orta vadede istediği fiyattan fındık alabilecek ortamı bina etmek istemektedir. İzlediği el, tekmil namına budur. Ferrero firmasının kabuklu fındık alımını durdurması, yemeden içmeden kendi ihtiyacı olan çöz fındığı alarak lüzum içeride gerekse dışarıda haksız rekabetin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır” dedi.

İYİ Öğür Samsun Milletvekili Erhan Kankızıl, bugün yaptığı yazılmış açıklamada, arsıulusal çikolata ve fındık tekeli Ferrero firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine reaksiyon gösterdi. Becerikli, şunları kaydetti:

“Hükümetin infaz etmek istediği fındık politikası, dar içindeki fındık fabrikalarını ve fındık sektöründe çalışanları mağdur edecek, Türkiye fındık sektörü teferruatlı dönemde çok nazik risk altına girecektir. 740 bin hektarlık alanda fındık üretimi yapan 600 bin eş, bin 586 fındık ticareti ile iştigal olan firma, çoğu eş çalışanı olan 20 bin yabanlık istihdam varken Ferrero isimli ecnebi benzeri firma, 2-3 yıldır uygulamaya koyduğu fındık alım politikası ile fındık sektörünü dizayn etmeye çalışıyor.

“FERRERO, TEKELE GIRMEK VE İSTEDİĞİ FİYATTAN FINDIK ALABİLECEK ORTAMI FOTOĞRAFLAMAK İSTEMEKTEDİR”

Şöyle kim; takkadak 160 sayı firmadan kabuklu fındık alsalar, ansız küsurat bin 426 firmayı yok saymış oluyorlar. TMO fiyatı 52 TL, Ferrero fiyatı 48 zait 1 TL, Ferrero’ya fındık verebilenlerin fiyatı 46 TL, veremeyenlerin fiyatı ise 44 TL… Bu şüphesiz kefaret, bu hangi salata turşusu. Ferrero’nun açmak isteği muhtemelen. Bu firma; kakaoda, kahvede yapıldığı gibi fındık sektörünü dahi 3-5 firmanın yönettiği tekele yönetmek ve itidalli vadede istediği fiyattan fındık alabilecek ortamı yapmak istemektedir. İzlediği kere, mecmu adına budur. Bunun üzere önce aşama namına, fındık ihracatı yapan firmaları saf dışı bıraktı, henüz sonrasında de ‘değerli tarım’ adını verdiği dizgesel yapıyla aracısız üreticiye inerek hedefi olan tam tekel yapısını tamamlayacak.

“FERRERO FİRMASININ KABUKLU FINDIK ALIMI DURDURMASI SAĞLANMALI”

Parçalanmamış bunlar göz önüne alındığında, Ferrero firmasının kabuklu fındık alımını durdurması, yalnız kişi ihtiyacı olan iç fındığı alarak ister içeride gerekse dışarıda haksız rekabetin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.”

Share: