İstanbul’da bombalı gösteri hazırlığındayken yakalanan PKK’lı Mehdi Mıhçı’nın ifadesi ortaya imdi

İstanbul’da bombalı gösteri hazırlığında olduğu tespit edilen ve tutuklanarak cezaevine gönderilen yıldırı örgütü PKK-KCK üyesi ‘Seydo Botan Gever’ kod adlı Mehdi Mıhçı’nın savcılık ifadesi ortaya çıktı. Örgüt üyesi ablasının ölümü sonrası yıldırı örgütüne katıldığını anlatan şüpheli, bombalı eylemlere katılmadığını öne sürdü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri, PKK-KCK silahlı yıldırı örgütü içerisinde cıvıltı yürüteç teşkilat mensuplarının İran-Irak- Suriye sınırları üzerinden ülkeye giriş yapabileceği, akabinde etkili nitelikli gösteri arayışında olabilecekleri istihbaratına yönelik emek başlatmıştı. PKK/KCK yıldırı örgütünce komut verilmesi halinde eylemsel faaliyet konularında teşkilat hesabına üstünlük alarak can alıcı nitelikte gösteri yapabileceği değerlendirilen sözde özel kuvvetler yapılanması içerisinde hayatiyet göstermekteyken temel hattından illegal geçiş yaparak İstanbul’a gelerek gösteri hazırlığında olduğu tayin edilen ‘Seydo Botan Gever’ harf adlı Mehdi Mıhçı ve beraberindeki 3 yıldırıcı yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye sevk edilen ve çıkarıldığı gözcü hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilen kaka Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği ifadesi ortaya daha çok.

Aynasız 26 yaşındaki Mehdi Mıhçı’nın Savcılıkta verdiği ifadesinde, “2014 yılında PKK terör örgütüne katıldım ve bu nedenle düzme kimliği kullandım. Ablam Jiyan Mıhçı PKK terör örgütüne katılmıştı. 2010 yılında öldüğü haberini aldık. Bu beni ruhsal kendisine etkiledi ve 2014’de ego dahi örgüte katıldım. Avaşin’e gittim ve orada terbiye aldım. Terbiye sonrası Şehit Behçet Bermani tepesinde kaldım, 2015 yılının sonuna kadar o bölgedeydim. Sonrasında örgütten unutmak suretiyle Irak’ın Diyana tarafında mevcut köylere geçtim. Türkiye’ye gelmeye çekindim. Orada kendime aynı hanay kurdum ve 2022’ye kadar bu şekilde bir avlu sürdüm. 2022’nin Orak Ayı ayındaysa Irak’tan İran tarafına geçtim. Oradan bile Balkı Doğubeyazıt üzerinden Türkiye’ye giriş yaptım. İstanbul’üstelik bir hareket kurmayı düşünüyordum. İş kurduktan sonra ailemle görüşüp normal ayrımsız maltalık içerisine almak istemiştim. Bana sorduğunuz ‘Nur Muhammet Bultan’ kimliğini Irak’taki kaçakçılar ayarlamıştı, nerede ve şüphesiz ayarladıklarını bilmiyorum” dediği kaydedildi.

Dalavereli Mıhçı’nın, tıpkısı takım teşekkül mensubunun bulunduğu fotoğrafın içinde yer almasına ilişik yaptığı savunmasında, fotoğrafın namına ait olduğunu söyleyerek, “Terbiye aldığım dönemde Tasavvur Karayılan terbiye aldığımız yere gelmişti. Orada hepimizle gelişigüzel foto çektirmişti, ışık da o zamanlardandır” şeklinde konuştuğu aktarıldı.

Şüphelinin savcılıktaki ifadesinde kendisi hakkındaki bütün beyanlara cebin, kendini kişileştirme eden kişilerin hiçbirini tanımadığını, onların kendilerini yetişmek amacıyla şahsı hakkında hakeza konuştuğunu ve sebep böyle şeyler söylediklerini bilmediğini belirttiği kaydedildi.

“Bombalı eylemlere katılmadım, hakeza tıpkı eğitim almadım”

Suratsız Mehdi Mıhçı’nın yıldırı örgütünün özel kuvvetlerinde baltalayıcı namına düzlük aldığının ve İstanbul’a bombalı gösteri yazmak için geldiği hususunun Savcılıkça değerlendirilmesine ait verdiği ifadesinde ise “Anlattıklarımdan hatta bahsetmiş olduğunuz ayrımsız şekilde gelmedim. Bombalı eylemlere katılmadım, böyle bire bir terbiye almadım. Kendilerini yetirmek üzere bu şekilde beyanda bulunmuşlardır. Bildiklerimi dolaysız anlattım” ifadelerini kullandığı aktarıldı. – İSTANBULShare: