İlk nöbet ekilen Şeker Sorgumu yemleme ihtiyacını karşılayacak

Yozgat’ta hayvancılığın koca girdilerinden birisi olan sert yemleme ihtiyacının karşılanması amacıyla mütenavip nişane yerine ekimi yapılan şeker sorgumu bitkisi, verimi ve kalitesiyle çiftçinin yüzünü güldürdü.

Yozgat’ın Çekerek ilçesi İshaklı köyünde ilk defa ekimini yaptığı şeker sorgumu bitkisinin ikinci hasadını yaptığını tamlayan dikici Mehmet Zergi, 20 dekar alandan kestirmece 320 tona mail ürün beklediğini söyledi. Zergi, “Şeker Hastalığı sorgumu bitkisinin ilk hasadını ağustos ayının başında yaptık. Şu dakika ikinci hasadını yapmaktayız. Bu nebat 3 ayda yetişiyor. Bölgemizde iki kere birlikte hasadı yapılıyor, anif yem bitkisi kendisine kullanıyoruz. Bu bitkiyi bölgemizde hayvancılık özne herkese başvuru ediyorum.” dedi.

Hayvanlarım yem ihtiyacını eğlemek için şeker sorgumu ekimi yaptıklarını ifade fail Seyit Ahmet Yılmayan ise, “Çok mübarek ikinci hasadını yapıyoruz dekara 5 titrem kadar alıyoruz, 20 dönüm ektim. Bilcümle hayvancılara ve çiftçilere tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu. – YOZGAT

Share: