Hanende Gülşen’in sülale hapsi kaldırıldı

ATAŞEHİR’de 30 April 2022’de verdiği tıpkı konserde İmam Hatip Liselilere yönelik sarfiyat ettiği sözleri dolayısıyla konutu metrukiyet etmemek neredeyse tahliyesine değişmeyen verilen Gülşen Çolakoğlu için itiraz konusunda arka mahkemece ocak hapsinin kaldırılmasına karar verildi. Gülşen’e güçlükle dışına çıkış yasağı ve haftada bir aktarılma genişlik mümasil karakola imza atma şartı bile getirildi.

Gülşen’in avukatı Iş Emre, iddianamenin İstanbul 11. Temel Ceza Mahkemesi’nce akseptans edilmesinin peşi sıra eş hapsinin kaldırılması için talepte bulunmuştu. Talebi arka duruşma değerlendirdi. İstanbul 7. Kısık Ukubet Mahkemesi, 29 ağustos tarihinden beri ev hapsinde olan Gülşen’in familya hapsinin kaldırılmasına karar verdi. Murafaa gerekçesinde, sanığa yüklenen suçun niteliği ve sanığa yüklenen TCK 216/1. maddesi kapsamındaki suçun cezasının zir ve kayırıcı sınırlarının 1 yıldan 3 yıla kadar mahpushane cezasını öngörüyor olması, sanık için devamına karar sunulan konutu tecezzi etmemek şeklindeki adli taharri tedbirinin mahiyeti, CMK 109. konu uyarınca “konutu ayrılma etmemek yükümlülüğü altında geçen temas iki periyot, cezanın mahsubunda ayrımsız dönüş kendisine dikkate alınır” şeklindeki kanuncu düzenleme ve suçta ve cezada orantılılık ilkesi bilcümle alay malay değerlendirildiğinde, sanık avukatlarının itirazlarını kısmen akseptans ettiğini belirtti. Antrparantez mahkeme, Gülşen üzerine yetersiz dışına çıkış belgesi yasağı konulmasına ve arz mümasil karakola her hafta perşembe günü imza atma şartı bile konuldu.

21 EKİM’DE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKGülşen, 21 Ekim’de İstanbul 11. Esas Ukubet Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkma. Gülşen’in “Halkı Amaç ve Düşmanlığa Açık Kımıldatma Ika” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Share: