ŞARKICI GÜLŞEN’İN EŞ HAPSİ KALDIRILDI

ATAŞEHİR’de 30 Nisan 2022’de verdiği ayrımsız konserde İmam Hatip Liselilere yönelik gider ettiği sözleri dolayısıyla konutu metrukiyet etmemek neredeyse tahliyesine karar sunulan Gülşen Çolakoğlu üzerine itiraz üzerine peş mahkemece karı hapsinin kaldırılmasına değişmeyen verildi. Gülşen’e az dışına sorti yasağı ve haftada bire bir bölüm en mail karakola imza atma şartı üstelik getirildi.

Gülşen’in avukatı Mesai Emre, iddianamenin İstanbul 11. Temel Ukubet Mahkemesi’nce akseptans edilmesinin peşi sıra ocak hapsinin kaldırılması için talepte bulunmuştu. Talebi dal duruşma değerlendirdi. İstanbul 7. Gösterişli Ukubet Mahkemesi, 29 ağustos tarihinden beri eş hapsinde olan Gülşen’in karı hapsinin kaldırılmasına değişmeyen verdi. Mahkeme gerekçesinde, sanığa yüklenen suçun niteliği ve sanığa yüklenen TCK 216/1. maddesi kapsamındaki suçun cezasının alt ve eğin sınırlarının 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde kodes cezasını öngörüyor olması, sanık karşı devamına değişmeyen sunulan konutu ayrılma etmemek şeklindeki adli taharri tedbirinin mahiyeti, CMK 109. husus göre “konutu metrukiyet etmemek yükümlülüğü altında güzeşte temas iki dönem, cezanın mahsubunda ayrımsız zaman olarak dikkate alınır” şeklindeki kanuni düzenleme ve suçta ve cezada orantılılık ilkesi hep birlikte değerlendirildiğinde, maznun avukatlarının itirazlarını kısmen akseptans ettiğini belirtti. Ayrıca mahkeme, Gülşen için ancak dışına yokuş yasağı konulmasına ve sunu mail karakola seçkin hafta perşembe günü imza atma şartı bile konuldu.

21 EKİM’DE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKGülşen, 21 Ekim’de İstanbul 11. Esas Ceza Mahkemesi’nde bilgili karşısına çıkacak. Gülşen’in “Halkı Amaç ve Düşmanlığa Alanen Tahrik Ika” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Share: