1 milyon yer ve 10 bin iş yeri amacıyla TOKİ’ye referans zamanı! İşte teferruat…

Icar fiyatları ve eş fiyatlarındaki artışın arkası sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylecene muhtel fiyata göz, arsa ve hareket yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban toplumsal göz projesi 362 bilyon teklik yatırımla hayata geçirilecek TOKİ eliyle düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde sunma az 1 sene durma fail yahut proje toprak nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine mevki sınırları zarfında tapuda mukayyet konutları namevcut, elan ilk TOKİ eliyle aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. Içtimai konutlar amacıyla aynı haneden tek müracaat alınabilecek. Her haneden bir birey evet konuta ya arsaya referans yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder üzere aile sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında düz kayran arsalar için referans süreci bugün başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde 1 milyon ev imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi vadi alıyor. Müracaat süresi 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen aheste bağlam sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki çeşit yer düz alıyor. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare arasında değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Mutlak arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci almaşık ise hisseli parseller olacak. Bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paylı arsalar 112 bin 500’den başlayan denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Etraf fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, canlılık, akarsu altyapıları bütün, mamure planı işlenmiş ve inşaat yapmaya hazır şekilde vatandaşa konfirmasyon edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Çevre fiyatı üzerinden yüzdelik 40 tenzilat yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan kıymet ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunu iri işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 lira taksitle ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u önceden alınacak. Artan borç, 120 ay vade ile ödenecek. 6 maaş dönemlerde memur maaşı çoğalma oranında çoğalma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, basit ve itidalli ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde vadi matlup. 10 bin adet işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare oluşmak amacıyla 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin nefer ve ihtiyacına bakarak değişik sayılarda inşa edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 skor mensur edilecek.

İŞYERİ İÇİN REFERANS ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı koyulmak.Projenin bulunduğu mülk nüfusuna kayıtlı girmek yahut o ülke sınırlarında faaliyette bulunuyor görünmek.18 yaşını doldurmuş tevessül etmek.Ustalık belgesi, işyeri küşat belgesi, ait göz kayıt belgesi veya vergi yükümlüsü oluşmak, e-ticaret yapıldığına dair nace kodu gibi bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından yoz çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.Başvuru bedeli 2 bin TL olup, değersiz işyeri çıkmaması durumunda bu fiyat izansız iade edilecek.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı tevessül etmek.O uray sınırları içerisinde ikâmet girmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir suret ilçelerden herhangi birisinde ise hat ilçelerden herhangi birisi sınırı ortamında ikâmet söylemek. Gayrı belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet buyurmak.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya ergin sıfır çocuğunun seçkin uray sınırı ortamında familya yapmaya elverişli arsaya yahut seçkin yerde aynı aile veya apartmanın ayrı bir dairesine değer olan arsa payına ehil olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri layıkıyla mamul olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış oluşmak.Referans bedeli kendisine 500 TL yatırılması.

Share: