Karadeniz’de 5 ilde 460 iskân yerine ulaşım sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Bayburt ve Giresun’dahi kar nedeniyle 460 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’nin yüksek kesimlerinde deli dolu olan kar zımnında merkezde 12, Ardeşen’birlikte 14, Çamlıhemşin’birlikte 22, Çayeli’nde 27, Derepazarı’nda 3, Fındıklı’da 5, Güneysu’birlikte 11, Hemşin’üstelik 4, İkizdere’birlikte 29, Kalkandere’da 9 ve Pazar’de 3 olmak amacıyla toplanmış 139 köye erişim sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 66 personeli, hareket makineleri sayesinde karla savaş çalışması yürütüyor.

Karayolları ekipleri dahi Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’nda yolların açkı trafiğine küşade kalması ve buzlanma olmaması amacıyla çalışmalarına bitmeme ediyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı saha saha 5 santimetreye, dünyaca ünlü Ayder Yaylası’nda ise kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’de üstelik kar faziletkâr kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış zımnında Akçaabat’ta 21, Araklı’birlikte 7, Arsin’dahi 5, Beşikdüzü’nde 5, Çaykara’da 28, Dernekpazarı’nda 13, Düzköy’de 10, Hayrat’ta 3, Köprübaşı’nda 5, Of’ta 4, Sürmene’dahi 10, Şalpazarı’nda 12 ve Tonya’bile 5 oluşmak için hep 128 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Kat Yapım, Bakım ve Tamirat Daire Başkanlığı ile ilçe belediyelerinin ekipleri, yolları ulaşıma yarmak üzere çalışmalarını koordineli sürdürüyor.

Artvin

Artvin’da sabah saatlerinde başlayan ve her an etkisini artıran kar yağışı yaşamı huysuz etkiliyor.

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, Artvin merkezde 36, Ardanuç’ta 7, Borçka’birlikte 38, Murgul’birlikte 11, Şavşat’ta 32, Yusufeli’nde 6 koyulmak için 130 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yolların açılması amacıyla ekiplerce mücahede başlatıldı.

Artvin kent merkezi beyaza bürünürken saha meydan 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı dolayısıyla mahalle ve sokak aralarında ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Artvin Belediyesi birlikte yaptığı anonslarla zorunlu olmadıkça vatandaşların araçlarını kullanmamaları, mecburi hallerde dahi araçlara zincir sarmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Belediye ekipleri site içindeki esas yollarda tuzlama çalışması yürütüyor.

Şavşat- Ardahan karaca yolu, 75-85’inci kilometreleri arasında külfet olan kar ve incitici sıkıntı zımnında trafiğe kapatıldı.

Bayburt

Bayburt’ta tün başlayan kar, aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Aydıntepe ilçesinde kardan kapanan 21 karye amacında, İl Hususi İdaresi ekipleri, 8 personel ve 3 iş makinesiyle çalışmalar bitmeme etti.

Belediye ekipleri mahalle ve sokaklarda himmet yürütürken Karayolları ekipleri trafikte aksama yaşanmaması üzere yollarda tuzlama yaptı.

Giresun

Giresun İl Özel İdaresinden yapılan kayıtlı açıklamada, kar yağışı zımnında Çanakçı’de 5, Doğankent’te 9, Güce’birlikte 13, Tirebolu’üstelik 15 olmak için toplanmış 42 karye yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Açıklamada, İl Hususi İdaresi ekiplerinin kat açılış çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Share: