Yer ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü nazik toplumsal bölük hamlesinin ayrıksı etabı olan önceki evim arsa ve ilk işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Emlak Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı ilk evim arsa ve evvel işyerim başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Sosyal Konut başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı basamak arsaları üzere başvurular Ekincilik Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara ehil olan vatandaşlar zat evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular için 18 yaşından şişman, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde durma ediyor doğmak gerekiyor. Ayrıca arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin yahut reşit olmayan çocuğunun her uray sınırı süresince sülale yapmaya yarar arsaya yahut herhangi bir yerde benzeri sülale yahut apartmanın ayrı bir dairesine değer olan arsa payına cemaat olmaması birlikte yiyecek” dedi.

Toplumsal konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Henüz evvel arsa ya dahi konuttan birine müracaat yapılabileceği açıklansa birlikte Bakanımız Uğur Alım, içtimai göz projesine başvuru yapanların arsaya bile müracaat yapabileceğini açıkladı. 2023’ün önce çeyreğine kadar göz ve arsalar için birlik kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında müstakil ve paydaşlı arsalara müracaat alınacak. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Bağımsız arsalar konusunda; arsa tahsis tarihinden itibaren geçmiş sene içerisinde hane inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç. Hisseli parseller üzere kura çekimi yapıldıktan bilahare parsel bazlı şürekâ (7 ve cisim ortaklar üzere), 3 kamer süresince bölük bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki imal süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek buyruk alınmasına lüzum olmaksızın ödemiş olduğu ayrımsız değer var ise yüzdelik 10’u kesilerek kalan tutar reddetme edilerek vurdumduymaz alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksit taksit yapılacak

Arsa kuraları için referans bedelinin 500 TL olduğunu rapor fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u başlangıçta geriye kalanı 9 yılda fiyat taksit taksit ve faizsiz namına ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonraları, anlaşma imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki zaman olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene bilahare koymak amacıyla, taksitler mahiye evet birlikte almanak değer taksitler halinde dahi ödenebilecek. Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paydaşlı arsalar bile ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hareket yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin gelişim yeri üzere de başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Referans bedeli 2 bin TL olan gelişim yeri başvuruları üstelik 7 Kasım tarihine kadar E-Ihtişam üzerinden ve İl Merkezlerinde Ahali Bankası, İlçelerde ise Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilecek. Müracaat çerçevesinde T.C. vatandaşı kalkmak, projenin bulunduğu toprak nüfusuna kayıtlı koyulmak veya o iklim sınırlarında faaliyette bulunuyor doğmak ve 18 yaşını doldurmuş kalkmak gerekiyor. Bunun birlikte maharet belgesi, işyeri küşat belgesi, basar vasıta belgesi yahut vergi yükümlüsü olmak kabil kâh şerait da taharri edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından aşağılık çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması de gerekiyor. Ödemeler üzere dahi eksiltme sonrası yaklaşık dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Mütezayit kalıntı üzere da borç vezneci sözleşmesi sonrasında bürümek için, 6 maaş dönemlerde Vazifeli maaşı çoğalma oranında artım uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, gelişim yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’üstelik 1000, İzmir’birlikte 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’dahi 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’birlikte 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’birlikte 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’birlikte 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100.” – İSTANBUL

Share: