Video: İsrail Eskimemiş Gemisavar Bahir Füzesi Sistemini Sınav Etti

İsrail Savunma Bakanlığı aracılığıyla Çarşamba günü yapılan açıklamada, İsrail Donanması’nın eskimemiş aynı gemisavar bahir füze sisteminin testlerini “başarıyla tamamladığı” belirtildi.

Bakanlığa bakarak, mütekâmil ayrımsız tafsilatlı menzilli gemisavar füze sistemi olan Gabriel V’nin testleri, sistemin türlü hedefleri obstrüksiyon kapasitesini kanıtladı. Ağustos ayında yapılan benzeri denemede, Sa’ar 6 sınıfı tıpkısı korvet, cali ayrımsız gemiye tıpkısı Gabriel V füzesi fırlattı ve onu yok etti.

Ordudan yapılan açıklamaya göre, sistemin inhibütör füzeleri farklı deniz ve hava koşullarında yüzlerce kilometre yol alabiliyor. Açıklamada, “Füze, çok türlü garaz ve tehditlerin önlenmesini ve imha edilmesini sağlıyor” denildi.

Ordu, İsrail Havacılık ve Gök Sanayi ve Defans Bakanlığı’nın araştırı ve ihya bölümü tarafından geliştirilen Gabriel V’nin “deniz savunması alanında aynı saldırı” olduğunu söyledi.

Donanma Başkumandan Yardımcısı Guy Goldfarb yaptığı açıklamada, “Gabriel V gemisavar füze sistemi, İsrail Donanması’nın deniz sahasındaki ve çok çeşitli katma kayran ve hedeflerdeki operasyonel ve defans yeteneklerini güçlendirecek” dedi.

Goldfarb, İsrail’in, ülkenin Akdeniz’deki doğalgaz sahalarına atıfta bulunarak, füzeleri “mühim varlıklarını” sahabet etmek için kullanacağını söyledi.

Xinhua Olgun Ajansı muhabirleri Kudüs’ten bildiriyor.

Share: