Vekil Kirişci: Şeker Hastalığı pancarı çekicilik fiyatı, ton başına 1400 TL olacak

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nda “Bu yılki şeker hastalığı pancarı çekicilik fiyatını, ton başına 1400 TL kendisine açıklıyoruz; kılıklı, güzel olsun. Ayrıca pancar üretim kotasını bitiren üreticilere titrem başına 50 TL kota bütünleme sınavı primi dahi arttırma verilecek. Böylelikle şeker hastalığı pancarı gurur fiyatı, yüzdelik 245 artışla ton başına 1450 TL olmuştur” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, muhtelif programlara katılmak üzere bakan yardımcıları Nihat Pakdil ve İbrahim Yumaklı, Ekincilik İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç, Hayvancılık Umumi Müdürü Salih Çelik ile Kars’a geldi. Valiliği görüşme edip, onur defterini imzalayan Kirişci, Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Kimsesiz ile görüştü. Kirişci, henüz sonra el protokolüyle basına merbut toplantı yaptı. Valiliğin ardından Şeker Hastalığı Fabrikası’na güzeşte Kirişci ve beraberindekiler, çükündür hava kampanyasına katıldı. Çiftçilerle kardeş kardeş eden Icra Vekili Kirişci, bu yılki şeker pancarı kurum fiyatının ton başına 1400 TL olduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Mühim tıpkı kürsü olan tarımı yükseltmek, tıpkı zamanda üreticilerimizin emeklerini koruma üzerine son adım kararlıyız. Bu iki hususu birbirinin koşulu namına görüyor, tarım politikamızı besin bağımsızlığını ve insanı merkezine kayran ayrımsız tatlılıkla şekillendirmeye devam ediyoruz. Global ekonomide ortaya çıkan varagele ve riskler nedeniyle şeker üretiminin stratejik önemi zaman henüz de artmıştır. Bu nedenle çiftçilerimizi kıvançlı edecek seçkin fedakarlığı ve çalışmayı halk birliğiyle yapacağımıza gönülden inanıyorum. Ister hür teşebbüs gerekse kamu işletmelerimiz bu konuda aklıselim yaklaşım süresince kesinkes olacaktır. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde rastgele zaman olduğu kadar üreticimizin yanı sıra durmaya bitmeme edecektir. Yaptığımız tarımsal desteklemelerde olduğu kadar emeğin hakkını koruyacak uygulamalarımızla bile bundan edim verememe üstüne azimli olduğumuzu açıklamak istiyorum. Üretmeden bu ülkenin bol bolamat ülkesi olması, gelişmesi, ayrıksı tür olanaklı değildir. Şeker Hastalığı pancarı üreticilerimize bile yine bu anlayışla destek vermeye devam edeceğiz. 1 ton şeker pancarı baz gurur fiyatı, 2021 yılı ürünü üzere bildiğiniz gibi 420 TL yerine belirlenmiştir. Ancak küresel boyutta erke ve girdi maliyetlerinde yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 2021 yılı pancar temel alımı fiyatına her titrem amacıyla arttırma 15 TL prim tutma ödemesi yaptık. Böylelikle çükündür üreticilerimize tahminî 100 milyon TL destek sağlamış olduk. 2022 yılı sezon alımları için birlikte kalan girdi maliyetlerine ve pahalılığa cebin çiftçilerimizi destek olmak hesabına lazım çalışmaları bugün itibarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker pancarı hava fiyatını, titrem başına 1400 TL kendisine açıklıyoruz. Dobra, uğurlu olsun. Ayrıca çükündür üretim kotasını tümler üreticilere, titrem başına 50 TL kota ikmal primi bile ilave namına verilecektir. Böylelikle şeker pancarı gurur fiyatı, yüzdelik 245 artışla ton başına 1450 TL olmuştur. Anlı Şanlı olsun.”Konuşmanın peşi sıra Icra Vekili Kirişci, kampanyayı başlattı ve önceki pancar alımını dahi kendisi yaptı.

Share: