Dede Korkut Türkü, Suret ve Kompozisyon Yarışması ihsan töreni İstanbul’da yapılacak

Bayburt Firez ve Yardım Derneğinin düzenlediği Dede Korkut Koşma, Foto ve Tahrir Yarışması’nı kazanan öğrenciler 9 Kasım’de yapılacak Arsıulusal Ağababa Korkut Sempozyumu açılışında ödüllerini matlup.

İstanbul’un yanında Dede Korkut’un türbesinin birlikte düz aldığı Bayburt’ta okuyan ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, “Özüm Sözüm Ağababa Korkut” temalı yarışmaya katılacak eserlerini 12 Ekim’e kadar okullara doğrulama edecek. Komisyonun değerlendireceği eserler arasından kazananlar Atatürk Ekin Merkezi’nde (AKM) 9 Kasım’bile düzenlenecek sempozyumda ödüllerini takanak. Yarışmada gelişigüzel dalda önceki üçe girenler altınla ödüllendirilecek.

Bu kapsamda, Bahçelievler Ağababa Korkut Rum Lisesi’nde okuyan öğrenciler edebiyat ve kılık derslerinde yarışma hazırlıklarına başladı.

Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ermiş Bayramoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gökçe yazın dersinde öğrencilerin yarışmayla ilişkin bilgilendirildiğini söyledi.

Dede Korkut’un kültürün yer cesim unsurlarından biri olduğunu tamlayan Bayramoğlu, “Dede Korkut, elden bizim dilimizle ilişkin değil Türk coğrafyasının hem kültürü hem de diliyle ait benzeri kültürel mirası. Dede Korkut hem İslami kültürün hem de İslamiyet öncesi kültürün izlerini taşır. Binlerce yıllık bu kültürün çocuklarımıza bırakıt yerine aktarılması bizim için yüce. Onu tanıtmak için bu yarışmaya katılıyoruz.” dedi.

Türkü yarışmasına hazırlanan öğrencilerden 14 yaşındaki Musa Acet, geçmişten bugüne kendilerine kandil markajcı Dede Korkut’la ait koşma yazdığını anlattı.

Acet, koşuk yazmayı sevdiğini ifade ederek, “Hakeza bire bir yarış olduğunu Yazın öğretmenimiz bize söyledi. Ego bile seve seve katıldım. Okullarda böyle yarışmaların hazırlanması domuzuna ve kâr sağlıyor. Bu konuda liyakatli olanlar civar plana çıkıyor. Gelecekte gür nöroşirürjiyen tutmak istiyorum ve türkü yazmayı de sürdürmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

“Dede Korkut’u neşelendirmek güzel”

Ata Korkut Küçük Asya Lisesi Fotoğraf Öğretmeni Dilvin Güreş, Dede Korkut’un yazıları ve hikayelerinde selamet, görk, ağalık ve sevginin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu zamanda öz gözleriyle bu unsurları yansıtabilmelerinin haddinden fazla koca olduğuna dikkati çeken Güreş, “Dede Korkut’u yaşatmak fena hâlde. Yarışmanın şartlarını çocuklara okudum. Boyalar başıboş, önceki gerçekten kağıtlara sonra de şişman kağıtlara geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Okulun 9. dershane öğrencisi Ela Çiçekli ise Türk’ün hakim atası Dede Korkut’u resmetmekten periferi bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Çiçekli, öğretmenlerinin yarışmayla ilişkin bilgi vermesinin ardından yarışmaya katılmaya değişmeyen verdiğini ve çok hararetli olduğunu dile getirerek, “Gelenek ve göreneklerimizi sadakat ve barışı bize haddinden fazla bereketli yansıttığı için ego da bunu resmime aktarıyorum.” diyerek konuştu.Share: