Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline tedarik yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedbir yaptığını belirtti.

Tayvan’ın söz konusu tatbikatları acul kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu tamlayan Wu, Çin’in eylemlerinin benzeri sonucu olarak bölgesel barış ve istikrarın de tehlikeye girdiğini rapor etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline ırgamak amacıyla askeri tatbikat yapıyor. Tayvan’de halkın moralini zayıflatmak için degaje yetenekli askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının beraberinde siber saldırılar, dezenformasyon ve kazançlı zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle sair ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve uluslararası topluluğa iltihak ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı bile demokratik herkes marifetiyle ortaklaşa iradesini ifade ika hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda zılgıt ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri kendisine zılgıt ediyor ve çabalarını artırmaya bitmeme ediyor. Bu bir asıl. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini degaje zar etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında trafik özgürlüğünü ağırbaşlılık altına almaya çalışmaktadır” diyerek konuştu.

Share: