Piyasalar gözlerini bu verilere çevirdi

Dün Asya ve KUL’da açıklanan makroekonomik verilerin ekonomilerin yavaşladığına belen etmesi risk algısını artırdı. Buna rağmen Çin Eşkâl Bankası’ndan (PBoC) mevrut ürem indirimi adımı piyasaları fazlalık etkilerken, KUL’üstelik ev sektöründe yavaşlamaya ve fiyatlarda gerilemeye işaret eden verilerin Fed’i yavaşlatabileceği beklentilerini artırmasıyla da hisse piyasaları yükseliş eğiliminde akıntı etti.

söz konusu verilerin peşi sıra mal piyasalarında Fed’in eylülde yüzdelik 64 ihtimalle 50 temel nokta repo artıracağı fiyatlanmaya başlarken, artan nekahet ihtimali tahvil piyasalarına da cümbüş getirdi.

Geri, arbitraj piyasalarında alış ağırlıklı tıpkı ezgi izlenirken, terse dönen nema eğrisi zihayat kalmaya bitmeme ederek ülkenin resesyona gireceği fiyatlanmaya bitmeme etti.

KUL’nin 10 almanak tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki repo farkı 20 temel puana kadar gerilerken, 2 almanak ara kazanç faizi ile 10 almanak ara kazanç faizi arasındaki ayırt 40 temel fakül civarında kalmaya bitmeme ediyor.

söz konusu endişeler dolar talebini artırırken, dün yüzdelik 0,8 yükselen dolar endeksi 106,5 seviyesine daha çok. Brent petrolün varil fiyatı ile Bakırın libresi esbak güçlenen durgunluk endişeleri ve Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artıracağını duyurmasıyla gerileyerek, sırasıyla yüzdelik 4,1 ve yüzde 1,6 derece kaybetti.

Analistler, bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik olgun gündeminin piyasaların yönü üstünde canlı olmayı sürdüreceğini belirterek, KÖLE’birlikte ev sektörüne ait açıklanacak verilerin yatırımcılar eliyle yakından izlem edileceğini kaydetti.

Bu gelişmelerle mazi New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,40, Nasdaq endeksi yüzde 0,62 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,45 yükseldi. KUL’bile endeks vadeli muamelat kontratları kullanılmamış güne ise mecbur düşüşle başladı.

Avrupa behre piyasalarında üstelik geri alış ağırlıklı bire bir tempo izlendi.

Bölgede, resesyon riskleri güçlenmeye bitmeme ederken, Almanya’nın gaz tedariki problemine ayrımsız bile kuraklığın nehirlerdeki akarsu seviyelerini düşürmesi eklendi.

Buna göre, nehirlerin iç ve dış ticarette koca payı olduğu ülkede su seviyelerinin az çok azalmasının ardından bazı gemilerin yolculuk edememesinin ülkede tedbir zincirini huysuz etkileyebileceğinden bulut ediliyor.

Bölgede bitmeme fail olumsuzluklar Avrupa Model Bankası’nın (ECB) enflasyonla uğraş alanını daraltırken, ağustostaki toplantıda 50 temel fakül Repo artıracağına müteveccih beklentilerin azalması dikkati çekiyor.

Güzeşte, İngiltere’üstelik FTSE 100 endeksi yüzde 0,11, Almanya’üstelik DAX 40 endeksi yüzde 0,15 ve Fransa’de CAC 40 endeksi yüzdelik 0,25 ayar kazandı. Zaman Avrupa’birlikte, dizin vadeli iş kontratları yıpranmamış güne bile alış ağırlıklı tıpkısı seyirle başladı.

Asya borsalarında ise idmansız verilerle güçlenen nekahet endişesinin ardından piyasalarda fiyatlamaların zorlaştığı ve nasip piyasalarının seçenek seyrettiği görülüyor.

Kapanışa mümasil Japonya’da Nikkei 225 endeksi yatay seyrederken, Hong Kong’birlikte Hang Seng endeksi yüzde 0,55 değer kaybetti. Çin’da Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,15 ve Güney Kore’üstelik Kospi endeksi yüzdelik 0,18 derece kazandı.

Mikro süresince, evvel satış ağırlıklı bir gidiş izleyen Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi, haset eski kapanışının yüzdelik 0,25 altında, 2.857,18 puandan tamamladı.

Dolar/TL geçkin yüzdelik 0,1 artışla 17,9547’den kapanmasının peşi sıra zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9580 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, zaman sıkı ortamında göz satışları ve ev bedel endeksi, ensiz dışında ise Almanya ve Ekü Bölgesi’nde ZEW beklenti endeksleri ile MEMLUK’da yapım izinleri, ev başlangıçları ve uran üretimi verilerinin izlem edileceğini belirterek, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 2.880 ve 2.900 seviyelerinin dayanım, 2.830 puanın bindi konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

09.00 İngiltere, haziran ayı aylakçılık

10.00 Türkiye, temmuz ayı basamak satışları

12.00 Almanya, ağustos kocaoğlan ZEW beklenti endeksleri

12.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı ZEW beklenti endeksi

12.00 Avro Bölgesi, haziran kocaoğlan dış tecim dengesi

14.30 Türkiye, haziran ayı ev karşılık endeksi

15.30 BENDE, temmuz kocaoğlan yapım izinleri ve ev başlangıçları

16.15 BENDE, orak ayı kocaoğlan sanayi üretimi ve yetenek kullanımı

Yabancıların sunu aşkın alım satım yaptığı nasip senetleri

 

Ticari kredide ürem düştü, harcama arttı

 

Share: