Doç. Dr. Mustafa Ahu: “Asma Bıyığı yetiştiriciliğinin ustalık ve bilimsel tabana dair kendisine toplumda yaygınlaştırılması amacıyla çalışıyoruz”

Doç. Dr. Mustafa Ceylan: “Asma Bıyığı yetiştiriciliğinin teknik ve ilmî tabana dayalı adına toplumda yaygınlaştırılması üzere çalışıyoruz”

Sakarya’dan Isparta’ya gelen murahhas Yusuf Kaya: “Dudağımdaki yarayı sülükle tedavi ettikten sonraları zül sardım”

ISPARTA Isparta Kılgısal Bilimler Üniversitesi ve Daima Terbiye Aplikasyon ve Araştırma Merkezi çerçevesinde yapılan “Uygulamalı Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi 10 ayrımlı şehirden mevrut 14 murahhas ile gerçekleşti.

Isparta ISUBÜ bünyesinde neşelilik gösteren Sonsuz Terbiye Aplikasyon ve Araştırı Merkezi, 03-06 Eylül tarihleri arasında “Kullanışlı Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi verdi. Türkiye’nin 10 değişik şehrinden mevrut 14 katılımcıya “Kullanışlı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi hem kuramsal hem bile uygulamalı adına gösterildi. Tıbbi sülük yetiştiriciliğinin adam sağlığındaki önemine değinen ISUBÜ talim üyelerinden SÜLMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Ahu “Keyif alanında enzimleri sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan canlılardandır. Sağlık bakanlığının 2014 yılında ortaya koyduğu anadan görme ve tamamlayıcı tababet uygulamaları yönetmeliği ile tıbbi sülükte karışma kalkışmak üzere toplanmış on beş geleneksel tedavinin kanuni çerçevede hastanelerde yapılmasına cevaz verdi. Bu tedaviyi yapacak olan insanlar öncelikle ilişik kuruluşlardan yetişek alıp sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu talimatname sonrasında sülük talebi periyot geçtikçe artmaya başladı. Yönetmelik çıktığında iki skor olan çiftlik sayısı on bire çıkmış durumda ve bu sayı periyot geçtikçe artmaya akilane gidiyor” dedi.

“14 değişik katılımcı katılım etti”

Tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin sanılanın aksine oldukça can ve el tıpkı beceri laf olduğunu tamlayan Ceylan “Bu zorlukların önüne geçmeye fiilen tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin ustalık ve bilimsel tabana dayalı adına toplumda yaygınlaştırılması noktasında bire bir eğitim bilimi programı başlattık. Üniversitemizin Sürekli Yetişek Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonluğunda bu hafta düzenlediğimiz eğitimimize Erzincan’dan İstanbul’a kadar değişen ayrımsız coğrafyada 14 farklı delege iştirak etti. Bu eğitimin evvel iki gününde nazari eğitimlerle sülüğü tanıtıyoruz. Son iki dönüş ise sahaya iniyoruz ve kullanışlı tıbbi sülük yetiştiriciliği eğitimimizin farkı burada ortaya çıkıyor. Burada kursiyerlerimiz sülüğe dokunarak, seçkin çeşit aşamayı kendileri beğenmek yoluyla zihinlerinde herhangi bir istifham işareti kalmıyor. Bu terbiye böylecene kurmuş olduğumuz iletişim kanalları ile gelişmelerini izlem ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Dudağımdaki yarayı sülükle otama ettikten bilahare alçalma sardım”

Sülük eğitimi için Sakarya’dan Isparta’ya gelen delege Yusuf Kaya ” Dudağımda ayrımsız ızdırap vardı sülükle otama ettim, sonradan sülüğe düşkünlük sardım. Eğitimlere katılıp sülük yetiştirmeye karar verdim” diyerek belirtti. 6 yıldır uğraşı olarak asma bıyığı yetiştiriciliği ile uğraşan Aykut Akkoyun ise eğitim ve araştırı alanında haddinden fazla zayiatlar verdiğini belirterek “Mustafa hocamla içtimai iletişim araçları aracılığı ile tanıştım buraya geldik eksiklerimizi gördük. 4 günce eğitimimizde haddinden fazla madde kattı. Sülük besleme konusunda çokça husus öğrendim. Bundan sonraki süreçte inşallah evire çevire sonuçlar alacağım” şeklinde konuştu.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Isparta Belediyesi’nin birlikte desteğiyle gerçekleştirilen eğitim bugün sona erdi.

Share: