Sultanbeyli’de berberlerin sevap tarifesi değişti

Sultanbeyli Müttehit Esnaf ve Sanatkârlar Odası (SUBESO) Başkanı Türkay Demir, erkek berberi ve güzellik salonu esnafını müzakere ederek, berberlerin açım ve kapanış saatlerini ve eskimemiş değer tarifelerini içeren levhaları dağıttı. Berberler ve kuaförler, esnafa desteklerinden ve çalışmalarından hava Türkay Demir’e teşekkür etti. Buna göre, Sultanbeyli’da berber dükkânı ve kuaförler, yaz aylarında hafta arası 22.30’da, cumartesi günleri 23.30’da, şita aylarında hafta içi 21.30’de cumartesi günleri 22.30’de kapanacak. Yeni ücret tarifesi bile uygulanmaya başladı.

“Uygulamamız sair ilçelere kat sayı oldu”

Demir, 25 Haziran’bile berberlerin kapanış saatleri ile ilgili benzeri değişmeyen aldıklarını belirterek, “Tıpkısı centilmenlik aldık. Dizge bunun altına imza attı. Esnafımız ile aldığımız değişmeyen ile saat 22.30’dahi hep berber esnafımız dükkanını kapatıyor. Bu artık benzeri aplikasyon haline geldi. Kapatmayan işyerlerine uyarma yapıyoruz. Fakat 1 Teşrinievvel bakımından artık yasalı benzeri tamim var. 1 Ekim bakımından alım satım günleri daha çok iş yerleri feshedilmek zorunda. Hanım kuaförler ve görk salonları bile buna dahil. Bundan Sonra haftada 1 aktarılma kapatılacak. Biz ilçemizde Salı günleri bayan kuaförlerin, Alım Satım günleri ayvaz kuaförlerin kapatılması konusunda karar aldık. Haddizatında tığ bunu 2006 yılından beri istikrarlı bire bir şekilde yapıyoruz. Bu aplikasyon üstelik bizim birçok ilçeye benzer oldu. 1 Teşrinievvel’den bilahare de pratikte tıpkı aksaklık yaşayacağımıza eminim.”

“22.30 itibariyle Sultanbeyli’bile kilitsiz küreksiz berber dükkânı bulamazsınız”

Demir, “Akşam 22.30 itibariyle Sultanbeyli’birlikte zahir erkek berberi bulamazsınız. Yani berberler evinde ailesiyle, toplumsal hayatı ile geçenek geçiriyor” diye niteleyerek, pratikte aksaklık yaşanmaması üzere polis ekipleri ile bu arada akşam ezanı 21:00-00:00 arası teftiş yaptıklarını belirtti. Çipo, “Suriyeli esnaflarımız entegrasyonda ülkü yaşadı. Biz onları dahi aştık. Uğrun çalışan olursa denetimlerini yapıyoruz. Dosdoğru aynı akıbet alıncaya büyüklüğünde denetimlere devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konu karşı mütekellim esnaflardan Mevlüt Aydınlık, “Küşat, kapanış saatlerinde başlangıçta hakeza ayrımsız aplikasyon yoktu. Sistem kafasına göre açıp kapatıyordu. Hafta sonu alelhusus 11-12’ye kadar çalışmalar vardı. Şuanda adamakıllı, hafta arası 10-10.30 herkesin ailesine kânunuevvel şerh saati oldu. Tığ şuan başkanımızdan haddinden fazla memnunuz. Tanrı razı olsun. Başbuğ tün geç saatlerine kadar zabıtalarla denetimlerini yapıyor. Ben konuyu sosyal medyadan strateji ediyorum. Alelade bu adamakıllı tıpkısı uygulama, başka ilçelere dahi sunturlu bir örnek. Farklı ilçelerde üstelik olmasını istiyoruz. Çokça iyicene tıpkısı uygulama, Sultanbeyli Belediyemize ve başkanımıza, zabıta ekibine hepsine teşekkürname ediyoruz, sağlıklı olun” dedi.

Share: