Etki Serencam Kararı Verdi: Okumuş Kızılcaköy, Jes Direnişini Kazandı

Görgülü Kızılcaköy’de olmak maksut jeotermal enerji santrali (JES) projesi üzere sunulan Çevresel Yük Kıymetlendirme (ÇED) müspet kararını ikinci kere murafaa eliyle iptal edildi. Değişmeyen, havza halkı vasıtasıyla sevinçle karşılandı.

Efeler ve İncirliova ilçelerindeki Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova mahallelerini kapsayan alanda kurulması planlanan Solgun Efe Jeotermal Erke Santrali Projesi için sunulan Çevresel Yük Değerlendirmesi (ÇED) müspet kararının iptali istemiyle Efeler Belediyesi’nin Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na alın açtığı sevgili, Efeler Belediyesi’nin lehine sonuçlanmıştı. Bakanlığın devam ettirdiği davada mahkeme, ÇED olumlu kararının 2’nci sefer iptaline ilgili buyruk vererek davayı Efeler Belediyesi lehine değişmez olarak sonuçlandırdı.

Önem yolunun sona erdiği ülkü ile Efeler Belediyesi’nin kazandığı ülfet zaferiyle bölgeye engel verecek tesisin yapımının önüne geçildi.

BAŞKAN ATAY: “BU HUSUSIYET ZAFERİ HAKKINI SAVUNAN HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN”

Kararı değerlendiren Efeler Şehremini Mehmet Fatih Atay,  ” Herhangi Bir ahit söylediğimiz kadar, tığ jeotermalden faaliyet üretimine karşı değiliz amma vahşiyane üretilmesine karşıyız. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, tamam etken yaşamına engel verecek şekilde icraat yapılmasını istemiyoruz. Buna cebin hukuki zeminde hakkımızı aradık ve kazandık. Murafaa sonuncu kararı vererek davayı sonuca bağladı. Hukuk zaferimiz maltalık hakkını sonuna kadar savunan halkımıza iyi olsun” dedi.

Share: