Sudan, “ilişki içindeki faaliyetlerini askıya düzlük” Afrika Birliğini kararı düzeltmeye çağırdı

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Belgit, ordunun 25 Teşrinievvel 2021’üstelik sivil hükümeti görevden alması sonrasında ülkesinin Afrika Birliğindeki faaliyetlerinin askıya ahiz kararının düzeltilmesini istedi.

Egemenlik Konseyinden yapılan açıklamaya bakarak, Hisse Senedi, BM 77. Genel Müesses kapsamında bulunduğu ABD’birlikte Afrika Birliği (AfB) Dönüş Başkanı ve Senegal Reisicumhur Macky Sall ile tıpkısı araya geldi.

Hüccet, görüşmede Sall’e “Sudan’ın Kontak içindeki faaliyetlerini dondurma kararını düzeltmesi” çağrısında bulundu.

Ordunun, siyasal güçlerin sivil bire bir hükümet kurmak amacıyla diyaloğu hızlandırmalarını ve uzlaşıya varmalarını beklediğini anlatım fail Senet, sahadaki gerçeklerin görülebilmesi üzere Afrika Birliğinden benzeri misyonun beklendiğini aktardı.

Belgit, 25 Ilk Teşrin’deki ordu müdahalesinin ise ülkedeki düzenlilik ve istikrarı korumayı hedeflediğini antrparantez Sudanlılara kapsamlı bir millî uzlaşma amacıyla okazyon vermeyi amaçladığını savundu.

Sall ise Sudanlı taraflara halkın çıkarlarına hizmet fail uzlaşıya uğratmak üzere diyaloğu tacil çağrısı yaptı.

Hisse Senedi, AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki ile de ülkedeki siyasi buut ve geçiş döneminde karşılaşılan sorunları görüştü.

Faki, birliğin Sudan’daki siyasi sürece katılımını sürdürmeye hazır olduğunu dile getirirken Burhan birlikte Faki’den Sudan’ı sponsor tutumlarını sürdürmelerini istedi.

Hisse Senedi, ABD’birlikte Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dahi ayrı görüştü.

Ülkesinin, Rusya’nın BM Düzenlilik Konseyindeki “destekleyici pozisyonundan duyduğu memnuniyeti” tabir fail Belgit, Hartum ve Moskova ortada ayrımlı alanlarda ortak hisse senedi birliğinin sürdüğünü vurguladı.

Lavrov ise Sudan’ın “Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilişkin yansız tavrına” övgüde bulunarak Rusya’nın Hartum’a desteğinin sürdüğünü kaydetti.

AfB, ordunun sivil hükümeti feshedip yönetime umum koyması zımnında 27 Ilk Teşrin’bile Sudan’ın birlikteki kül faaliyetlere katılımını askıya almıştı.

Sudan’da, ordunun Başbakan Abdullah Hamduk’un arızi hükümetini görevden alıp alışılmamış nakız zar ettiği 25 Teşrinievvel 2021’den bu yana umum hareketli tıpkısı hükümet kurulamadı.

Askeri yönetim ise Orak Ayı 2023’te cemi Sudanlıları hile edecek seçimlerin yapılmasının peşi sıra iktidarı bırakmayı vadediyor.

Share: