TGRT Fen spikeri Mehmet Aydın’dan öğretmenlere iletişim eğitimi

– TGRT Selen spikeri Mehmet Münevver’dan öğretmenlere bildirişim eğitimi

YALOVA – Yalova İl Milli Terbiye Müdürlüğü yoluyla planlı İletişim Konferansı’na konuşmacılarından TGRT Bilim spikeri Mehmet Kültürlü meslek idarecisi ve öğretmenlere deli dolu müracaat ve iletişim hatalarıyla ilgilendiren lokma yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen konferansa konuşmacı adına Mehmet Işıklı’ın birlikte radyo programcıları Umut Öztürk ve Hop Dedik Ayhan katıldı. Yalova El Terbiye Merkezi Konuşma Salonu’nda yapılan etkinlikte geçmiş namına sahneye çıkan TGRT Bili’in ekran yüzlerinden Mehmet Aydın, “Etkin konuşma, diksiyon ve hitabet, topluluk uğrunda müracaat fobisi, üst dili, iletişim hataları” konuları üstüne sunum gerçekleştirdi.

Tebessümlü ifadelerle konuşmanın karşı tarafa ferah ayrımsız şekilde geçtiğini tamlayan Görgülü, göz temasının heyecanı düzlük unsurlardan olduğunu söyledi. Işıklı, topluluk süresince takkadak tıpkı kişiye yönelerek anlatmanın da başka kişileri üzdüğünü bu nedenle anlatırken bakışları yaymak gerektiğini rapor etti.

Sesin can kuşu halini yansıttığını ve duyguları iletirken sesin kullanıldığını tamlayan Işıklı, bili sunumlarında konuya göre da ses tonunu değiştirerek sunuş yaptıklarını anlattı.

Nefes egzersizlerinin insanların heyecanını dindirdiğini söyleyen Entelektüel, bu egzersizi durgunlaşmak üzere bile yapılabileceğini söyledi.

Münevver, iletişimin kızıl kurallarından birinin uymak olduğunu kaydetti. Entelektüel, Türkçe’nin korunması gerektiğini ve yaygınlaşmaya başlayan plaza dilinden öğrencilerin ırak tutulması gerektiğini savundu.

Ardından sair konuşmacılar sunumlarını gerçekleştirdi.

Programı Vali Muammer Erol, İl Milli Yetişek Müdürü Halil İbrahim Akmeşe bile takip etti.

Share: