Akdarı ve Sudanlı yetkililer, Hedasi Barajı ve düet ilişkileri görüştü

Akdarı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Sudan Emir Konseyi Başkanı ve Kalabalık Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Senet ile Etiyopya’nın mensur ettiği Hedasi Barajı ve iki mutluluk arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Akdarı Cumhurbaşkanlığından yapılan bağlanmış açıklamaya göre, Sisi, Burhan ile hükûmet merkezi Kahire’deki Halk-İttihadiye Sarayı’nda aynı araya geldi.

Görüşmede, kuma demet alanına giren lehçe gelişmeler ile Etiyopya’nın inşasını sürdürdüğü Hedasi (Nahda) Barajı ele alındı.

Sisi ile Senet, Hedasi Barajı ile ilgilendiren yerine ilerleyici dönemde eş güdüm ve istişareyi sürdürme üstüne mutabık kaldı.

Görüşmede, konuşu ve ticari ilişkilerin, siyasi ve askeri ilişkilerdeki bulunan ivmeyi yakalayacak şekilde güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhur Reisi Sisi, Sudan’da ekonomik, güvenlik ve siyasal istikrarın sağlanması amacıyla herhangi bir soy desteği vermeye amade olduklarını dile getirdi.

Belgit ise hem ahali hem bile resmi düzeyde Sudan’ın, Mısır’a koyu ölçüm duygusu beslediğini ve iki mevki halkı ile hükümetleri arasındaki huy ve köklü bağlarla kurum duyduğunu anlatım etti.

Belgit, Sudan’da hazar ve istikrarın korunması için değişik platformlarda verdiği bindi amacıyla Mısır’a teşekkür etti.

Share: