Rize’de “Dijital Obeziteden Sayısal Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Yetişek Müdürlüğünce başlatılan, “Sayısal Obeziteden Sayısal Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Eksiksizlik Çeber, Halas İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, yeryüzü oylumlu sorunlardan birinin dahi sayısal bağımlılık olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini tamlayan Çeber, “Derhâl seçme ortamda artık çocuklarımızın, ergenlerimizin hassaten kendimizin şiddetli ayrımsız düşüncesiz telefon, tablet, elektronik beyin ve oyun konsolları kabil bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin aynı araya geldiklerinde birbirleriyle hoşbeş etmek adına telefonlarıyla haşır talan olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, yemeden içmeden bilgelik insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun bire bir problem olduğunu düşündüğünü ve kabul ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Çağdaş dünyanın gerekliliği yerine dijital materyalleri arz bol ve efektif şekilde kullanmalıyız. Ama angarya burada haddinden fazla önemli. O dengenin kaçtığı efrat, çoluk çocuk ve ortamlar amacıyla sayısal obeziteden, dijital diyete girmemiz lazım gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Proje ile dijital dünyadan, cins dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların ayakyolu ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün geleneksel oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek baziçe alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü bilindiği için oyun bire bir çocuğun dosdoğru şekilde gelişimi amacıyla sunma etkin araçlardandır. Bunun amacıyla eşkal kaymakamlık karışma 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı baziçe formatı ile 300’e yakın baziçe uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden çamur geçirilerek ve ucuna iplik bağlanarak yapılan “çağatara” adı verilen oyuncağı göstererek, “Benim de üç aydır kullandığım aynı oyuncak. Masamda duruyor, ıtlak zamanlarımda uslu telefon namına bununla uğraştığım ant rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan oyun alanını inceleyen Çeber, çocuklarla tıpkı müddet bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Açık Deniz Soğurgan, İzmir Demokratlık Üniversitesi Keyif Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Çelik Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Kenan Demir, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir Demokrasi Üniversitesi Yetişek Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Çarpışma ve öğretmenler katıldı.

Share: