29. Arsıulusal Aspendos Opera ve Bale Festivali, 10 Eylül’de başlayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca planlı 29. Arsıulusal Aspendos Opera ve Bale Festivali, 10 Eylül’de “Aida” operasının sahnelenmesiyle başlayacak.

Oran Opera ve Balesi Umumi Müdürlüğünün açıklamasına göre, 10-25 Ilkgüz tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak festivale Aspendos Antika Tiyatrosu ocak sahipliği yapacak.

Festivalde bu sene iki opera, aynı bale, tıpkısı hayalet kantatı ile Celal Opera ve Balesi Müdürlüklerinin solocu sanatçılarının seslendireceği tıpkısı konser doğmak için 5 aktiflik yer alacak.

Festival, Ankara ile Antalya Büyüklük Opera ve Balesi Müdürlükleri vasıtasıyla sahnelenecek “Aida” operasıyla başlayacak. Giuseppe Verdi’nin Romalı Başkan Radames ile köle Habeş Prensesi Aida’nın imkansız aşkını anlatan opera, 10 Ilkgüz Cumartesi saat 21.00’de sahnelenecek.

Tarih araştırmalarını Ravivaddhana Monipong Sisowath’ın yaptığı operanın, rejisörlüğünü Vincenzo Grisostomi Travaglini üstlendi.

Orkestra şefi Raoul Gürineis ve koro şefi Ateş Parçası Nadir yönetimindeki Antalya Izzet Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya ve Ankara Devlet Opera Balesi korolarının eşlik edeceği eserde, manzara tasarımı Bağımsız Becerikli, kostüm tasarımı Gürcan Kubilay, koreografi Sergei Terechenko ve çırağ tasarımı Giovanni Pirandello imzası taşıyor.

“La Traviata” operası sunulacak

Festivalde, 14 Ilkgüz’de İzmir Oran Opera ve Balesi aracılığıyla “La Traviata” operası sahnelenecek.

Bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave’ye ilgilendiren olan operayı, Carlos Vilan sahneye koyuyor.

Orkestra şefi Vladimir Lungu yönetimindeki Antalya Oran Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya Celal Opera ve Balesi Korosu eşliğinde solist sanatçılar, Alfredo Germont ve Violetta’nın aşklarını aktaracak.

Dekor tasarımı Kaan Güreşçi, kostüm tasarımı Gülay Korkut Yaşayan ve mum tasarımı Hayır Özbek imzası taşıyan eserde, koro şefliğini Orhan Öner Özcan ve Kankızıl Bulunmaz üstlenecek.

“Külot Kişot” bu öğün Antalya’dahi sahnelenecek

İstanbul Azamet Opera ve Balesi, 17 Ilkgüz’de Ayşem Sunal Savaşkurt aracılığıyla uyarlanan, koreografisi Marius Petipa ve müzikleri Ludwig Minkus’a ait “Giysi Quixote” balesini sahneye taşıyacak.

Don Kişot ile yaveri Sancho Panza’nın seyahatlerinden birinde güzelce Kitri ile berber sevgilisi Basil’in amor öykülerine şehadet etmelerinin laf edildiği esere, orkestra şefi Roberto Gianola yönetimindeki Antalya Çap Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

“Carmina Burana” ünlü sahne kantatı seyirciyle buluşacak

Festival kapsamında, 21 Ilkgüz’de Antalya Fehamet Opera ve Balesi sanatçıları “Carmina Burana” adlı tayf kantatını seslendirilecek.

Alman maestro Carl Orff eliyle oluşturulan eserde, orkestra şefi Hakan Kalkan ve koro şefi Maharetli Nadir yönetiminde Antalya Çap Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya Izzet Opera ve Balesi Korosu solocu sanatçıları sanatseverlerin karşısında olacak.

Festival, 25 Ilkgüz’de orkestra şefi Andreas Solinas yönetimindeki Antalya Kerem Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Heybet Opera ve Balesi solist sanatçılarının seslendireceği “Ön Gösterim Konser” ile kapanış yapacak.

Konserde, soprano Feryal Türkoğlu, mezzosoprano Erte Yetişer, tenor Bülent Bezdüz ve bas Tuncay Kurtoğlu, dünyaca ünlü opera bestecilerinin seçme eserlerinden parçalarla seyirciyle buluşacak.

Festival biletleri www.biletinial.com adresinden evet dahi Kerem Opera ve Balesi bilet koca noktalarından realizasyon edilebilecek.

Share: