Eskişehir 3. Ekincilik, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı

TÜYAP Fuarcılık vasıtasıyla planlı Eskişehir 3. Ekincilik, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı.

ETO-TÜYAP Fuar Merkezi’nde açılan fuarda ekincilik ve hayvancılıkla ilgilendiren son teknolojiler ve ekipmanlar yer alıyor.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, fuarın açılışında, fuarın mıntıka ekonomisine katkı sağladığını belirterek, organizasyonda emeği güzeşte paydaşlara teşekkür etti.

TÜYAP Fuarlar Imal NAN Genel Müdürü İlhan Ersözlü birlikte fuara sektörle ilgili İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta atılmak amacıyla birçok şehirden tahminî 100 firmanın katıldığını söyledi.

Ersözlü, fuara ilginin ciddi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“TÜYAP Tarım Fuarları kendisine yılın ikinci yarısındaki geçmiş fuarımız. Önümüzdeki hafta Samsun’dahi tarım fuarımız var. Ekimde Bursa’üstelik, kasımda Adana’bile ve aralıkta da yılın akıbet fuarı İstanbul’daki ekincilik fuarıyla Türk tarım sektörüne bakım vermeye devam edeceğiz. Bu fuarda tecim çok müthiş geçiyor. İlk saatlerden itibaren fuarda sergilenen traktörler, biçerdöverler, tarımsal mekanizasyon aletleri satılmaya başladı. Ayrıca bir nice traktörün üstünde birçok zirai makinenin üstünde ayrımlı kişilere satıldığını gösteren ibareler var. Bu bağımlı bahtiyarlık veriyor. Örneğin ayrımsız firmanın 5,5 milyon değerindeki aynı traktöründen zaman 3 tane satılmış. Aynı traktör firması sıradan segmentteki traktörlerden 26 şerha satmış. Bu çokça mehabetli rakamlar. Almak ki fuar sonrasına büyüklüğünde traktörlerin tamamının satılacağını, şu anda sergilenen tarımsal mekanizasyon ürünlerinin tamamının satılacağını görüyoruz.”

Eskişehir Tecim Odası (ETO) Başkanı Güçlü Güler birlikte geçen yıl tarım fuarını 78 bin kişinin mülakat ettiğini anlatarak, bu yıl 100 binin üstünde ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Güler, şimdiye büyüklüğünde Eskişehir’bile 20 fuar düzenlediklerini dile getirerek, “Bilhassa Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan sonradan ekincilik ve hayvancılık elan de önemli hale geldi. daha çok desteklenmesi müstelzim kürsü haline geldi. O yüzden bu fuar öncelikle tarım ve hayvancılık sektörüne de yardım sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Fuarın açılışına İYİ Fırka Eskişehir Mebus Arslan Kabukcuoğlu, Eskişehir Endüstri Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Sanayi Bölgesi Başkanı Kıymetli Küpe Çiçeği, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Zihni Etkin ile ayrıksı ilgililer katıldı.

Fuar, 11 Eylül’üstelik sona erecek.Share: