Myanmar ordusunca helikopterlerden okula biberli açılması sonucu 6 çocuğun öldüğü kanıt edildi

KUALA Myanmar ordusuna ilgilendiren helikopterler aracılığıyla 16 Eylül’de Sagaing bölgesine merbut Let Yet Kone köyünde bir okula şiddetli açılması sonucu genişlik birkaç 6 çocuğun öldüğü, 17 kişinin yaralandığı tez edildi.

Yerel kaynaklardan Mizzima, Irrawady siteleri ve mıntıka sakinlerinin aktardığı bilgilere göre, köydeki benzeri Budist manastırında mevcut okula, orduya ilgilendiren helikopterlerden yara açıldığını aktardı.

Saldırıda okulda bulunan çocuklardan yeryüzü beş altı 6’sının hayatını kaybettiği ve 17’sinin yaralandığı belirtildi.

Devlet medyası, silahlı grupların, orduya hamle beğenmek amacıyla binayı kullanmaları dolayısıyla okula çığlık açıldığını ve sivilleri etkin koruyucu kendisine kullandıklarını esbabımucibe göstererek duygusal kayıpları üzere silahlı grupları suçladı.

Bölge sakinleri, ara sıra çocukların açılan önce coşkun peşi sıra fenomen durumunda, bazılarının üstelik askerler köye girdikten sonra öldüğünü istikbal sürdü.

Güvenlik endişeleri nedeniyle kimliğini açıklamaktan mümteni iki kesim sakini, cesetlerin elan sonra kalabalık aracılığıyla 11 kilometre uzaklıktaki benzeri kasabaya götürülerek gömüldüğünü söyledi.

Sosyal medyada yayımlanan görüntüler, okul binasındaki kurşun delikleri ve zaman lekeleri bile karışma binadaki hasarı ortaya koydu.

Myanmar’birlikte silahlı uğraş eliyle etraflı süredir muhtariyet talep fail azınlık grupları ile kargaşa arasındaki çatışmalar artarak sürüyor.

Hükümet, etnik grupların dominant olduğu hat bölgelerindeki silahlı gruplarla on yıllardır savaşım ediyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasal gerilim yaşanmasının arkası sıra 1 Şubat 2021’da yönetime umum koymuştu. Cıvıl Cıvıl, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Titr Suu Çii ilkin tevessül etmek için, sağlam çokça mezun ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış, tıpkı yıllığına alışılmadık hal zar etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kestirmece 13 bin dirilik gözaltına alınırken 10 binin üstünde can halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den aşkın sevimli hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde güç da gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum üzerine idam cezası kararı verdi.

Share: