Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 98. sene dönümü kutlandı

Büyük Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün Kalaba’ya gelişinin 98. yıl dönümü kutlandı.

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki İlkadım Anıtı uğrunda düzenlenen tören, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ile Altınordu Belediye Reisi Çok Tören’in çelenk sunumuyla başladı.

Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin önce yıllarında Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ülkenin beher köşesine ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu ziyaretlerin, Atatürk’ün vefatının 4,5 kamer öncesine kadar mesafe verilmeksizin sürdüğünü nâkil Karahan, ön halkının Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ile tanışıklık imkanı bulmasının, bu gezilere ayrı derece kattığını ifade etti.

Karahan, bu ziyaretlerden birinin 19 Eylül 1924’te Ordu’ya yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Atatürk bugün Altınordu hükümet konağı yerine mergup tarihi binayı mülakat etmiş ve o günkü konuşmasında ‘Sizin gibi şuurlu benzeri millete iye olan bu ululuk, bilcümle cihana karşı kıvanç etme hakkına maliktir.’ etmek suretiyle Ordu halkımızı övmüş ve onurlandırmıştır. Binbir emekle kurulan Cumhuriyet Altını’imizin lideriyle görüşmek ve aynı arada düşmek, şehrimiz için de aynı itibar vesilesi olmuştur.”

Altınordu Belediye Reisi Çok Tören ise Türk milletinin binlerce yıllık yürüyüşünü, cumhuriyet altını şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya kararlı olduklarını vurgulayarak, “Türk milletinin binlerce almanak yürüyüşünü, cumhuriyet altını şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya kararlıyız. Bunun açmak amacıyla de düşünce akıla vereceğiz. birlikte dayanışacağız.” dedi.

Halk oyunları gösterisinin dahi sunulduğu törene, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, CHP Kargaşa Saylav Mustafa Adıgüzel, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak ile protokol üyeleri ve askeri erkan katıldı.

Share: