Meteorolojiden eleştiri boğanak yağış uyarısı! Tamam gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve meydan kayran çok bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve şarki su, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin evcil gelmek üzere fasılalı boğanak ve meydan vadi asuman patırtılı bora yağışlı, özge yerlerin az bulutlanmış ve meydanda geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik almak amacıyla akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağış kayran yerlerde az buçuk azalacağı, sair yerlerde mefret ayrımsız değişiklik olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği hesap ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde garp ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Şarki Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) adına eseceği tutum ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde domestik olarak sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara cebin (gürpedek hâkim, seylap, saika, yağmur simultane akva rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda günindi ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil gelmek üzere boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

EGE

Parçalı, kıran kesimlerinin az bulutlu ve küşade geçeceği tutum ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz’in yerli atılmak amacıyla aralıklı sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, şark kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel başlamak amacıyla aralıklı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, kesim genelinin domestik başlamak üzere aralıklı boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, mıntıka genelinin yerli girmek üzere aralıklı boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde vadi yer sağlam olması bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin yıldız ve mağrip kesimleri, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli girmek için aralıklı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil kalkmak amacıyla sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

Share: