Tescilli Atmaca şeker fasulyesinin hasadına başlandı

Kalabalık’nun Atmaca ilçesinin coğrafi belen tescilli Atmaca şeker hastalığı fasulyesi için hasat başladı.

Kendine başmaklık tadı, aroması ve kokusu, erken pişmesi ve kabuksuz olmasıyla tanıdık fasulye, Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla 2010’dahi coğrafi belen olarak tescillendi.

İlçedeki çiftçilerin mayıs ayında ekimini yaptığı fasulyede bu mevsim 600 titrem rekolte bekleniyor.

Akkuş Tarım Odası Başkanı Ahmet Kayaç, AA muhabirine, ilçedeki çocukların meslek harçlığı, kızların çeyizi, yöre sakinlerinin evi veya arabasını kabul etmek üzere fasulyenin yüce yere topluluk olduğunu söyledi.

İklim, akarsu ve arazi özelliklerinin üründeki farklılığı getirdiğini belirten Kaya, evvel etapta 3-5 titrem büyüklüğünde üretilen fasulyenin, herkesin elden özlük ihtiyacını karşıladığını anlatım etti.

Kayaç, başvuruları sonucunda 2010 yılında fasulyenin coğrafi meni tescil belgesini aldıklarını kaydederek, “Coğrafi işareti aldıktan sonra fasulyemizin sıkı içi ve daraç dışında tanıtımlarını iyice şekilde yaptık. Herhangi Bir sabık yıl talepler çoğaldı. Çoğaldıkça bile fiyatlarımız da artmaya başladı. Fiyatları artırdıkça üreticilerimizden tıpkı ilişki, ilişki olmaya başladı. Gurbetteki üreticilerimiz de yazları çoluğunu çocuğunu getiriyor, fasulye dikimini yapıyor.” dedi.

Yaklaşık 3 bin dekar alanda fasulye ekimi olduğunu dile getiren Kayaç, “Şu anda 2 bin 500 ile 3 bin dirilik beyninde çiftçimiz fasulye üretimi yapmaktadır. Fasulyemizin fiyatını zaman itibarıyla 50 liraya çıkartmış bulunuyoruz.” diyerek konuştu.

Akkuş Kültür Odası Başkanlığınca coğrafi meni tescili alınan nişane için sıkı içi ve dışında pazarı bulduklarını aktaran Kayaç, Tarım Kredi Kooperatif Marketi ile benzeri zincir markette Atmaca şeker fasulyesinin satıldığını söyledi.

Kaya, Almanya’dahi itilaf yaptıkları 6 firmaya bu sene yapıt gönderileceğini, fasulyedeki bütün üretim miktarlarının 600 titrem olmasını beklediklerini bildirdi.

“İpli tümce bizim üzere elan de avantajlı”

Fasulyenin üretimini yaygınlaştırma çalışmalarını sürdürdüklerini dahi vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

“Fasulyenin üretimini arttırabilmemiz amacıyla sulama suyuna ihtiyacımız var. Sulanabilir arazi sayımız muhtemelen. Sulanabilir arazide yaptığımız fasulye bu büyüklüğünde oluyor. Onun üzere sulama suyuyla ilişik 3 köye şişman bir proje yaptık. Boşa cari suyumuz vardı. Proje ortağımız dahi Kalaba Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığımız. Sponsorumuz DOKAP Başkanlığımız. Sulama suyumuz bu 3 mahallemizde hayata geçtiği ahit şu zaman itibarıyla 600 titrem fasulye yapıyoruz ama o ahit 2 bin tonlara çıkacağız.”

Kayaç, Doğu Karadeniz Projesi Toprak Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü aksiyon birliğinde yaptıkları proje çerçevesinde Atmaca şeker fasulyesi üretiminde ipli sistem geliştirildiğini anlatarak, “İpli cümle bizim için henüz üstelik avantajlı. Çokça az zamanda, beş altı ünite alanda çok aşkın eser, yani 3-4 intaç elan çok eser alıyoruz. Üreticimizin ateşçi elan aşkın olmuş oluyor.” ifadesini kullandı.

Ürün üzere dönüm başına devletten 100 lira bindi aldıklarını nâkil Kayaç, yaklaşık 3 yılda 1000 ton de organik basma desteği aldıkları bilgisini verdi.

“Sulama ve gübreleme sebebiyle ürünün verimini arttırdım”

Külekçili Mahallesi’nde hayatiyetli 68 yaşındaki Cemal Yılmaz ise kestirmece 15 yıldır üretimini yaptığı fasulyeyi ilişik kurumların desteğiyle daha birlikte geliştirerek yetiştirdiğini belirtti.

Yılmayan, sulama ve gübreleme sayesinde ürünün verimini arttırdığını vurgulayarak, 10 dönüm alanda istihsal yaptığı fasulye ile karı geçimine koskocaman katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Üreticilerden Söz Kaya birlikte fasulye üretimine geçen yıl başladığını, ikinci istihsal yılında elan çok verim beklediğini anlatım etti.

Yenmiş Saika ise 8 dönüm alana ektiği fasulyenin geliriyle ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

Share: