Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan: “BMGK’de kapsamlı reforma gidilmeli”

Sudan Irade Konseyi Başkanı ve Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Hisse Senedi, Konfedere Uluslar Düzenlilik Konseyi’nde (BMGK) şümullü reforma gidilmesi gerektiğini belirterek, Sudan’ın, Güvenlik Konseyi reformu konusunu Afrika’nın eş tutumu çerçevesinde ele aldığını söyledi.

BM’nin 77’nci Genel Yerleşmiş görüşmelerine katılan Burhan, burada yaptığı konuşmada, Sudan’da barışı sağlama ve geçiş döneminin böylelikle adaletli ve diyapozitif intihabat eliyle mecmu Sudanlıları olta fail demokratik benzeri geçişi ve barışçıl intikal mekanizmalarını ihya taahhütlerine tutkun olduklarını anlatım etti.

-“Sivillerin önünü tahsis etmek amacıyla diyalogdan çekildik”

Hisse Senedi, sivillerin diyalog ve istişarelerine tekmil punt tanımak için silahlı kuvvetlerin Konfedere Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçgen sistem” himayesinde planlı politik müzakerelerden çekildiğini ve iktidarda düzlük almama kararı aldıklarını belirterek, ulusal uzlaşma üzere 3’lü mekanizmaya seçkin çeşit desteği verdiklerini, diyalog sürecinden umutlu olduklarını dile getirdi.

Sudan’ın, boğunuk konuşu şartlarda sığınmacılara kapılarını açmayı, kıt kaynaklarını paylaşmayı ve onlara siper sağlamayı sürdürdüğünü belirten Senet, onlarca yıldır Afrika’nın ayrımlı bölgelerinden mevrut milyonlarca sığınmacıya ocak sahipliği yaptığı için BM kuruluşlarının, bağışçıların, dost ve cömert ülkelerin insanca arkalama ve bindi görevini sağlamaları gerektiğini aktardı.

-“Sudan, lehçe ve arsıulusal düzeyde besin güvenliğini sağlayabilir”

Belgit, “Enerji ve gıdadaki efdal eşit artışı krizi daha aşkın arsıulusal gelişim birliğini gerektiriyor ve bu bağlamda Sudan’ın bölgesel ve arsıulusal düzeyde besin güvenliğini sağlamaya eksiksiz olduğunu doğrulama ediyoruz. Bu platformdan BM’yi, zirai uygulayım bilimi transferi, sığa ihya ve tarımsal araştırı merkezlerine destek yoluyla Sudan’ın bunu başarma çabalarını desteklemeye çağırıyoruz.” dedi.

-“BM Düzenlilik Konseyi’nde kapsamlı reforma gidilmeli”

Hisse Senedi, ülkesinin bölgede ve kıtada hazar, istikrar ve kalkınmaya olan desteğinden, Güney Sudan, Somali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad ve Libya’da bu konularda oynadığı rollerden bahsederek, “Sudan, yıldırı, âdem ticareti, sınır ötesi suç ve kombinasyon suçla savaş alanında balaban çaba sarfiyat etmiştir. Sudan, bu konuda umum ilgili talih ve kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır.” diyerek konuştu.

BMGK’deki yapılanmada doğru değişikliğe gidilmesi gerektiğini anlatan Burhan, “BMGK’de şümullü reforma gidilmeli. Sudan, Asayiş Konseyi reformu konusunu Afrika’nın ortak tutumu çerçevesinde ele alıyor.” ifadelerini kullandı.

Burhan, uluslararası sosyete, cömert ve bacanak ülkelerden Paris 2020 ve Berlin 2021 toplantılarında verdikleri sözleri namına getirmesini ve Sudan’ın sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanmasına engel oluşum eden dış borçlarının affedilmesi üzerine üstüne düşeni yapmasını rica etti.

Sudan’a yeryüzü edisyon koşullarda yardım ve bindi olan arkadaş ülkelere teşekkürname fail Hüccet, BM ve uluslararası topluma ve Sudan’ın dostlarına elan aşkın tesanüt ve destek çağrısı yaptı.

Share: