Konya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin enkazdan kurtardığı sevimli sayısı 163’e ulaştı

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Hatay’dahi taharri istirdat çalışmalarına bindi veren Konya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, enkazdan 163 kişiyi sıhhatli çıkardı.

Konya Büyükşehir Şehremini Murat İbrahim Altay, yaptığı yazılı açıklamada, deprem bölgesindeki çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü bildirdi.

Depremzedelere her tip müzaheret malzemesini ulaştırırken arama kurtarmada birlikte makro icraat yaptıklarını vurgulayan Altay, şunları kaydetti:

“Konya Büyükşehir kontrol kurtarma ekipleri, depremin 103’üncü saatine büyüklüğünde 163 kişiyi enkazdan hareketli kurtardı. Hatay’ın su sorununu çözmek için da KOSKİ ekiplerimiz icraat yapıyor. Karşıt sisteminde patlakları tek bir tane belirleyip onarıyoruz. Depremden beis gören vatandaşlarımıza akarsu yüklemek için aralıksız çalışıyoruz. Hatay’üstelik içmece suyu akıtma hatları, içme suyu şebekesi ve içme suyu tesislerinin bakımı ve onarımı üzere himmet ediyoruz. Kuyuları çalıştırdık. İhtiyaç olan bölgelere gücümüz yettiğince akman su sağlıyoruz. İlgili kurumlarla daim koordinasyon halinde olan KOSKİ ekiplerimiz, ruh enerji ihtiyacına büyük ölçüde çözüm bulurken, hasar görmeyen bölgelerin da yüzde 35 su sorununu çözdü. Burada tıpkı katre akarsu çokça zer.”

Yardımlar aynı koordine içre mahallelere yönlendiriliyor

Altay, KOSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin antrparantez Konya Kıran ve Koordinasyon Merkezi binası ile çeşitli gurur ve kuruluşların konteynerlerine jeneratörlerle erke sağladığını belirterek, “KOSKİ’nin fiziki su kayıp ve kaçaklarını tayin için kullandığı yankı bilimi dinleme cihazları üstelik bölgede dinleme yaparak ses alınan noktaları tespit ediyor. Konya’dan ulaştırılan yardım tırları öncelikle oluşturulan lojistik merkeze geliyor. Burada paletli evet de paletsiz olmasına bakarak ayrılarak sıradan kamyonetlere gıda, su, battaniye, giyecek ve hijyen malzemesi namına sınıflandırılarak, mahallelere yönlendiriliyor. Hem belediyelerimizin hem odalarımızın hem da sivil cemiyet kuruluşlarımızın hepsinin yardımlarını buradan koordine ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: