Kahramanmaraş’ta 163 öğrenci Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerinde terbiye görüyor

Elbistan’birlikte Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliğiyle planlı Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerinde 163 öğrenciye eğitim bilimi veriliyor.

Elbistan Bilgisizlik Merkezinde kurulan Deneyap Atölyelerinde e-imtihan ve uygulama sınavlarında başarılı olan öğrenciler, robotik ve kodlama, tasarım ve istihsal, nanoteknoloji, materyal bilimi, canlı uygulama, enerji teknolojileri ve havacılık ile uzay teknolojileri kabil alanlarda işlik çalışmalarına katılıyor.

Geleceğin mühendis ve bilgin adaylarının eğitim gördüğü atölyede 163 mektepli eğitim alırken, 50 öğrenci ise hafta sonu yapılan eğitimlere gelmek için Malatya ve Adıyaman’dan atölyeye geliyor.

Elbistan Bilgisizlik Merkezi Müdürü Mevlüt Türkan, öğrencilerin 36 ay boyunca 11 ana başlıkta 9 uzmandan alacağı eğitimler kapsamında ufuklarının açılması hedeflendiğini belirterek, eğitimlere katılan öğrencilerin iki aşamadan geçtiğini söyledi.

Öğrencilerin heyecanla eğitimlere katıldığını belirten Türkan, şöyle konuştu:

“Gençlerimiz anahtar yaptırmaları üzere iki uygulamalı iki sınavdan terk etmek zorundadırlar. Muvaffakiyetli olan öğrencilerimiz uygulamalı sınava girmiştir. Sınavda kudretli olan 63 lise, 100 ortaokul grubu gelmek üzere toplam 163 öğrencimiz yetişek almaya adalet kazanmıştır. Bu eğitimler sonucunda öğrencilerimizin anne teknoloji becerilerinin kazanılması, özel demet alanlarının derinleştirilmesi, robotik istihsal alanındaki bilgilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Burada geleceğin mühendis ve bilim adamlarının yetiştirilmesi hedeflenmektedir.”

Öğrenciler eğitimlerden memnun

Öğrencilerden Mustafa Balkan ise sınavla eğitimlere katılmaya doğruluk kazanmanın çekicilik donör olduğunu belirtti.

Balkan, “Bu imkanlar sebebiyle bilgelik adamları, mimarlar, mühendisler ve Türkiye’mizin gelecekleri yetişiyor. Bu imkanlar ülkemizin her güzeşte çağ teknoloji yarışında bir hamle değil on adım öne çıkmasını sağlayacaktır. İnşallah ülkemiz cümle dünyada arz gani uygulayım bilimi lideri olacaktır. Ego gitgide âlim oluşmak istiyorum.” dedi.

Öğrencilerden Asalet Kaan Uçar dahi eğitimlerin kendisi üzere kocaman olduğunu belirterek, atölyeleri gördüğünde çok heyecanlandığını belirtti.

Eğitimlerin eli nimetli geçtiğini kaydeden Uçan, ” Kahramanmaraş’tan, iki saatlik tıpkı yoldan geliyorum. Hedeflerim amacıyla Deneyap atölyeleri çokça cesim. Burada öğretmenlerimiz bizim için çokça çabalıyor. Burada kodlama, 3D modeller yapıyoruz. Bir Nice maşa var, bunlardan çokça yararlanıyorum ve gitgide mühendis görünmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Share: