Kasapoğlu: “Gençlerimizle beraberinde gelişigüzel olmaya devam edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz düzlük yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli dek oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin de devir içi katıldığı toplantıda GSB yetersiz referans sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek tedris dönemi ancak başvurularına ilişin bir numara safha mücahede sonuçlarını benimsemek amacıyla toplantının düzenlendiğini rapor fail Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla herhangi bir alanda erdemli teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve dirim alanı. Kül gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ emretmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların marifet odaklı şekilde ve baştan sona benzeri hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve uygulama adına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini arz faal, mübarek şekilde yaşayan koordinasyonla sarmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açılış tarihleri iklim il ayrımlı oluyor. Biz birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı sadakat dolu ayrımsız çalışma var. Bu güzel çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle dijital kendisine analiz edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve sosyal genişlik kriterleri esas alınarak gine tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde aynı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en mümasil kalkmak kaydıyla alengir yapıldı. Eğer o yurtta yer namevcut ise sunma mail özge yurda yerleştirme olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha daha var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin en faziletli sıra oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkı hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte evvel fazda karşılayarak aynı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye topluluk ensiz altyapımız var. Bu de kurum ve bayram vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek için 41 memleket merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle bile alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bütün gençlerimize sonuçlarımızın yavuz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma yakın şekilde izleme etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: