Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yurt başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu süresince kâin Ev Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Az referans sonuçlarının birinci fazda intizam oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, plan ve uygulama olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Güçlükle müracaat süreçlerini ‘çözümleme, cazibe ve aplikasyon’ namına 3 ana başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli okus pokus işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret olarak bütün çalışmalarımızı marifet odaklı bire bir şekilde hacısı hocası ile bire bir tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile analiz, traksiyon ve uygulama adına üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini sunma selis şekilde, yer verimli, diri bire bir koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle kül başvuruların cümlesi nesnel bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını bildirmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Iş ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal olarak teslim edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu meri aziz öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve içtimai kapsam kriterleri ana alınarak sayısal ortamda afaki ayrımsız şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunu yakın vekillik yurdundan almak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, al aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Bir Numara fazda hep ev başvurularının yüzdelik 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda bildirme aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma yüksek fırıldak oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkıntılı faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, BENDE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik bire bir istikbal oranı ile hem dahi birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket tümü ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde birlikte ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere saha verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak üzere 41 ülke merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: