Kapıkule’de gurbetçilerin ‘hüzünlü’ dönüşü

TÜRKİYE’ye dinlence amacıyla gelen gurbetçiler, Avrupa’ya aktarılma amacıyla Kapıkule Tahril Kapısı’nda beklemeye başladı. Gümrük sahasına çalmak üzere espas bekleyen gurbetçiler, hem sıcak hava ile mücadele ediyor hem bile esas vatandan dönüşün hüznünü yaşıyor.

Okulların tatil olduğu haziran ayı bakımından Avrupa’dan Türkiye’ye gelen gurbetçiler dönüşe geçti. 15 dönüş ile 1 ay beyninde memleketlerinde dinlence eden gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizik Kapısı’nda çıkış belgesi işlemleri yaptırıyor. Gümrük sahasına almak için vakit bekleyen gurbetçiler, hem yunak gelgel ile mücadele ediyor hem bile temel vatandan dönüşün hüznünü yaşıyor.

‘GİDESİMİZ NAMEVCUT AMMA VABESTE ‘Trabzon’dan Hollanda’ya ansız benzemek amacıyla Kapıkule Gümrük Kapısı’na gelen Uca Sakat, Türkiye’bile 6 hafta kaldığını belirterek, “3 senedir gitmedim. Korona girdi, çoluk çocuk, sağlık durumlarından âlem gitmedim. Denize gittik, yaylalara çıktık, temas yeri gezdik. Sümela’ya çıktık, tatil yerlerini gezdik. Üzüntü haddinden fazla, gidesimiz bulunmayan amma kapali. Ama esasen döneceğiz. 11 ayın geçmesini bekliyoruz” dedi.Bulgaristan’a intikal üzere 2 saat yoklamak zorunda kaldığını rapor eden Çalık, “Şu anda 2 saattir buradayız. Zorlanıyoruz ama Bulgaristan’dahi sorumluluk herhalde. Onlar, şu yaz günlerinde beş altı modül daha peron arttırma etseler; bu budun, bu rezilliği çekmez. Benzer mü, cins değil mi? Bilmiyorum. Bu büyüklüğünde eş, bu güneşte. 4 sunum yavru arabada yanıyor” diye niteleyerek konuştu.’KAPIDA SUNTURLU BİR SİSTEM YAPMIŞLAR’Tatilini geçirdiği Alanya’dan Almanya’ya dönen Tamer Kapkıner ise “Mutlu kaldık. Seyahat üstelik güzeldi. Sadece bu geliş-gidiş biraz tartı oluyor. Amma ona katlanıyoruz. Kestirmece 1,5 saat. O kadar baş döndürücü değil. Kapıda adamakilli bir tümce yapmışlar. Hangi benzeri tartışma var ne birlikte ‘Sen benim sıramı kaptın?’. Bu süper ergin. Akarsu veriyorlar, kahvehane veriyorlar. Bunu tek yerde görmedim. Hissiyat üzücü, eş lüzum ki; geldiği devir ebedi kalsın amma olmuyor. Zade nema, oralıyım. Çocuklarım birlikte oralı. İstesek dahi olmuyor” ifadelerini kullandı.’DÜĞÜN ALIŞVERİŞİNE GELDİM ‘Ankara’dan Almanya’ya dönen Evren Kimsesiz birlikte etraflı müddet yoklamak zorunda kalmasına aksülamel göstererek, “Dinlence bol geçti ama gümrük keskin geçti. Saat 09.00’dan beri bekliyoruz. Hissiyat keskin ama elde olacak bire bir molekül yok, ilişkin. Girerken çokça mutlu hissediyoruz amma çıkarken ızdıraplı. Tatil iyiydi amma çevrim haset aratıyor. Acele geçiyor. Temas sene geliyoruz” dedi.

Fransa’ya dönen Özlem Karaçil ise dernek alışverişini Türkiye’den yaptığını söyleyerek “Türkiye bayağı çok pir. Üzgünüz, seçme yıl heyecanla geliyoruz amma sonraları dahi üzülerek gidiyoruz. İstanbul’u, Fethiye’yi gezdik, dernek alışverişine geldim” diye konuştu.Share: