Yozgat’ın Sorgun İlçesinde Göveri ve Yemiş Atıkları Uzvi Gübreye Dönüştürülüyor

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, liyakatsiz atılmış projesi kapsamında güzeşte yıl kurulan tesiste; göveri, meyve, ağaç yaprakları ve hayvani atıklar gübreye dönüştürülüyor. Üretilen basılmış, uray vasıtasıyla hem kişi tesislerinde kullanılıyor hem üstelik irade eden vatandaşlara veriliyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde; evsel, hayvansal, doğal, göveri-ürün atıkları belediye vasıtasıyla sabık sene ağustos ayında kurulan Kompost Istihsal Tesisi’nde örgensel gübreye dönüştürülüyor.

“ATIKLARDAN ORGANİK GÜBRE ELDE EDİLİYOR”

Sorgun Şehremini Erkut Ekinci, son zamanlarda geri dönüşümle ilgilendiren bir nice projelerinin bulunduğunu belirterek, “Tığ hem göveri pazarındaki atıkları hem birlikte evsel atıkların organik olanlarını buradaki tesisimizde ayrıştırıyoruz. Onları efsanevi gübresiyle beraber birleştirip kompost üretim tesisi sebebiyle kompost üretiyoruz. Organik matbu elde etmiş oluyoruz. Bu organik gübreleri da vatandaşımızın kullanımına sunuyoruz. Tıpkı zamanda biz birlikte özlük park bahçelerimizde kullanıyoruz” dedi.

Park ve bahçelerden elde edilen altın varak ve dip atıkları, biçilen çimleri da tesiste uzvi gübreye dönüştürdüklerini nâkil Rençper, “Bu sayede hem park bahçelerdeki verimi arttırmış oluyoruz hem dahi vatandaşın özlük bahçesindeki ürün üstelik kalık oluyor. Hem sebze yetiştirme noktasında hem bile ağaç noktasında semere yetiştirme noktasında bulunmaz aynı im elde etmiş oluyoruz” diyerek konuştu.

“ÇOK BILE UMU GÖREN BİR IZ, ÇOK BIRLIKTE KIYMETLİ BİR IŞARET”

Belediye Reisi Fellah, tesisin yaklaşık 400 titrem almanak istihsal kapasitesine erbap olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

“Ürünlerimiz elde kalmıyor, hepsini bile gönderiyoruz. Çokça de istem gören ayrımsız eser, çokça üstelik eşsiz bir iz… Özellikle yaz aylarında az buçuk henüz aşkın benzeri istihsal gerçekleştirmiş oluyoruz. Hem hesaplı noktada geliri var hem birlikte anlayışsız dönüşüm olması bizim için elan eşsiz tıpkı bekçi. Yani belediyeye iktisadi katkısından artma atılacak olan o şeyleri alıp bunları kavrayışsız transformasyon sağlayıp vatandaşın kullanımına ve zat kullanımınıza sunuyor olmamız bizim üzere elan eşsiz.”

Share: