İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, gündeme ait soruları yanıtladı Açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ilgili teklifi konusunda, “Demin gelinen noktada bence gerek yoktu.” dedi.

Akşener, Ahali TV aktif yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Partinin kuruluşunun 5. sene dönümü olduğu anımsatılarak, “Kurulmasaydı ne olurdu?” sorusuna Akşener, “Bu ucube cümle oturmuş olurdu. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilebileceğine dayalı seçkin istişare yapılmazdı. Arasında beklenti olmazdı. O seçime (2018) tığ katılmamış olsaydık, galiba CHP, gayrı siyasi partiler de yegâne başına katılacaktı. Meclis aritmetiği alelacayip olacaktı.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin dış politikada realist ve akliyeci tıpkısı sağ açıklık ortaya koyduğunda birinci derecedeki cızık komşuları ilkin gelmek için SUTAŞ, Türk dünyası, Akdarı ve Libya’yı bile içeren bölgeyle büyük aynı tecim hacmi bulunduğunu kaydeden Akşener, “Illet uğraş ediyoruz kardeşim?” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifi

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ait yasal aranjman teklifine ilgili değerlendirmeleri sorulan Akşener, politikaya DYP’bile başladığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Dolayısıyla o süreçlerle ait namına falsolu işlerde bile karşısında durdum. Kip haddinden fazla bedeller bile kendimize bakarak ödedik. Bu söve süresince helalleşme yolculuğuna çok şişman aynı saygım var. Ama dediğim kabilinden bambaşka şeyleri anımsatmak durumundayım. Bu ülkede Rize Şehremini, sağ açıklık sürecinde dedi ki, ‘Boş yere açılım yapmayın kardeşim. Demokratik süreçlere ihtiyaç yok. Bizler, Karadeniz erkekleri değme seferinde ikinci eş yerine aynı Kürt kadını alalım, bu meseleyi çözelim.’ O günlerde ego asuman kubbeyi yıkmaya çalıştım, yegâne kişi namına. ve bu arkadaşa tek husus olmadı. Sonra henüz enteresan aynı husus oldu. Samsun İl Komutan Yardımcısı dedi ki, ‘Başı çıplak kadın, utanmaz eve eş. evet kiralıktır ya satılık.’ Buna üstelik zıpladım ego. Bunlarla ilişkin ki helalleşecek. Atatürk’ün annesine olmayacak ağırlıkta sözler söylendi. Ki bununla ilgilendiren hesaplaşacak. Ego dahi bunları hatırlatıyorum. Başörtüsüne gelince. Başörtüsü çözülmüş tıpkı konu.

Demin bilcümle derdim şu, kapanık yaraları yine fora etmek yerine, kanayan yaralara kaçmak durumundayız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu tavrına elbette içtinap etmek duyuyorum ama bakın zaman Anayasa’ya konulmasını tartışıyoruz, başörtüsü çerçevesi süresince baştan ayrımsız kavgayı tartışıyoruz.”

Başörtülü kadın milletvekilleri Umumi Kurula girdiklerinde oturumu kendisinin yönettiğini anlatan Akşener, o süreçte Kılıçdaroğlu’nun da bu konudaki tutumunun şok pozitif olduğunu defalarca söylediğini kaydetti.

Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu başörtüsü konusundaki tutumunu biliyoruz. Ama şimdi gelinen noktada bence gerek yoktu.” dedi.

“Türkiye’da zaman başörtüsü sorunu var mı?” sorusu üzerine Akşener, “Şu anda bulunmayan. Kadınlar ortada on paralık yoktu adamlar girdi devreye anca oldu. Bu işten hep siyasi çapraz rant çıkarılmaya çalışıldı. Şu anda tümce başörtüsünden korkan bile, başı havadan nefret fail birlikte, gruplar anlamında söylüyorum, politik gelenekler açısından söylüyorum, bütün o günkü yanlışlıkların insanlara çektirdiği acıları gördü ve nadim.” değerlendirmesinde bulundu.

“Konunun esas veya yasalı ayrımsız teminata ihtiyacı var mı?” sorusuna Akşener, “Anayasalar bu Mecliste imkânsız zira seçime eskimiş 7-8 ay. Böyle bir durumda anayasalar vaattir. Seçimde kazandıktan sonradan bu vaadi adına getirirsiniz. 2010’de, 2017’birlikte aklına gelmemiş şu anda aklına geldi. Derhal intihap kararı alsınlar ve ondan bilahare bu vaatle gitsinler, seçimi kazanırlarsa namına getirirler. Bizim bakış açımız bu.” yanıtını verdi.

-“Uzlaştırıcı koymam tek zaman”

Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın İYİ Partiye geçeceğinin anımsatılması konusunda Akşener, “Direkt kendim söyledim. Araya uzlaştırıcı koymam tek devir, inandırma ettim.” dedi.

Akşener, “Şu anda görüştüğünüz bambaşka kimler var?” sorusuna, “Bakacağız duruma. Şu anda görüştüğüm var. Elden DOĞRU Öğür’den bahsetmiyorum. Ego Türkiye’nin şanlı tendürüst, buğulu insanların temas biriyle akademi ve hisse senedi dünyasından görüşüyorum. Benzeri Sayın Bakan’ıma yaptığım gibi gidiyorum. Eşlerden istiyorum, erkekse karşımdaki, gelinlerden istiyorum.” karşılığını verdi.

-“Intihap kararı alındıktan sonradan ortaya çıkma”

Altılı masa ve bu kapsamda oluşturulan 7 komisyonun çalışmalarına ilgilendiren bile bilgi veren Akşener, “Demin bunlar tıkır tıkır işliyor. Orada hiçbir mesele bulunmayan. Üçüncü etapta onu (Reisicumhur adayını) kararlaştıracak altılı ganyan masa. Sayın Erdoğan çok zül ediyorsa hızlı hızlı seçim kararını alsın, tığ bile 3 dönme içerisinde açıklayalım.” dedi.

Akşener, cumhur reisi adayı üstüne, “kazanacak ortak aday” açıklamasını tekrarlayarak, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun reisicumhur adayının kriterlerine ait açıklamasına katıldığını söyledi.

2023 seçiminin parlamenter sistemin konuşulacağı son seçme olacağını savunan Akşener, mebus sisteme geçişin seçim vaatleri ortada olduğunu vurguladı.

Akşener, “Daha biz masada seçme ismin konuşulduğu, önerildiği aşamaya gelmedik. Elan altılı ganyan masada komisyon çalışmaları sürüyor, onların sonuçlarını, tanıtımlarını yaparak gidiyoruz. Mebus dizge, komisyonların çalışması, üçüncüsü bile adayın tespiti. O, seçme kararı alındıktan bilahare ortaya çıkma.” dedi.

İYİ Öğür Genel Başkanı Akşener, “Başvekil olacağı” açıklamasıyla ilişkin ayrımsız istifham üstüne, “Tek pişmanlık duymadım. İnanarak söylediğim şey şu, birinin feragatte bulunması gerekiyordu, o ben oldum. Başbakanlığa adayım gitmek, ayrımsız fason alanı değil, bu bir feragattir. O seçimi kazanmaya dayalı görüşlerimin samimiyetini vurgulamak istiyorum. Bütün gayretim bu seçimin kazanılmasına dayalı formaliteci almak. Taktiksel bire bir uzanım namevcut.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ayrımsız baylanlık çöktü”

“Ulus İttifakı ruhsal üstünlüğü elinde tutuyordu, ancak sonuç zamanlarda bu üstünlüğün Cumhur İttifakı’na geçtiği belirtiliyor, yorumunuz hangi peki?” sorusunu bile yanıtlayan Akşener, şunları kaydetti:

“Doğrudur, alacak üzerinden baktığınız ant algılar, olgular bunları sağlar. Şöyle üstelik bire bir husus oldu, bunu dürüstçe konuşalım, muhalefetin sistemi içerisinden misil revan tatmin önderleri var, insanlar var, akademisyenler var, mütehammil çok birey var. Aklı fikri müteharrik eşhas var ve bu masanın etrafındaki kişilere üstelik fikirlerini görüşlerini bildiriyorlar. Bu da sunturlu. Deminden çabucak ‘Tığ aldık, aldı bitti’ye düştü gelişim. O ahit bire bir suret bundan sonra ortaya. Burada titiz benzeri çevirici kullanmaya çalışıyorum, tümce konusunda alınıyor. Dizge konusunda alınsın amma yani ayrımsız şımarıklık çöktü, siyasilere değil ama alelumum CHP’yi destekleyen ve onu tanzim etmeye müteharrik insanlarda. Birçok kayırıcı var bunun içinde, sesleri üstelik var. Hepimiz izliyoruz onları bazı bazı etkileniyoruz. Örneğin çokça ilginç tıpkı husus imdi, ‘sağcılar’ diye niteleyerek bir deyim imdi. ‘O masada tığ bulunalım, iktidarı kazandıralım ama tamamını CHP sıralama etsin.’ ‘Solcular ve sağcılar’ diye bir molekül bundan sonra, o muhtemelen mütehammil çokça insanı etkiledi. Aynı eş ipin ucunu o kadar kaçırdı kim bizim partimizin el ve kaza teşkilatlarının kiralarını CHP’nin ödediğini söyledi. Abim aradı beni köyden 80 küsur yaşında, dedi ki, ‘Meral, benim babadan kalma bir toprak var onu satacağım, göndereceğim, Eksiksizlik Bey’e borcunu öde.’ Hakeza tıpkısı şey yok, bu insanları etkiler. Dolayısıyla burada ipin ucu kaçtı.”

Togg’de evvel aracın banttan indirilmesi töreni

Türkiye’nin toptan mobilite markası Togg’birlikte önceki aracın banttan indirilmesi törenine katılıp katılmayacağına ilişik soruya Akşener, ilkin tahrip edemeyeceği programı nedeniyle katılamayacağı fakat bu kök davetlere partiyi temsilen çıkışlı birini gönderdikleri yanıtını verdi.

Akşener, “Siyasi İşler Başkanımız Ankara Milletvekilimiz Koray Aydın’ı görevlendirdik. Külliye’deki programlara üstelik İsmail Tatlıoğlu Mecliste Takım Başkanımız o gider. Böyle tıpkısı sistemimiz var. Tığ oraya katılıyoruz. Benim adıma Koray Okumuş gidiyor.” dedi.

Asıl: AA
YORUMLAR
Kullanıcı Adı
500

Savcı Sayan’dan bomba sav! Muhalefetin adayının kim olacağını açıkladı Akıbet an gündem: Kılıçdaroğlu: ‘1935 Kurultayında da Tartışılmış, ‘Kadının Resim Kıyafetine Kimse Dokunmasın’ Diye Değişmeyen Alınmıştır. Akıbet dakika bilgelik! Meral Akşener, Gezi Davası Tutuklularının Aileleriyle Görüştü

Cumhuriyet El Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, İYİ Tümen, Siyasa, Serencam Dakika

Son An › Politika › İYİ Fırka Umumi Başkanı Akşener, gündeme ilgili soruları yanıtladı Açıklaması – Serencam Dakika

Bu haber AA aracılığıyla müstahzar olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan hep haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle kendiliğinden servis edilmektedir. Bu nedenle haberin türel muhatabı AA kurumudur.

Share: