AKP’den İstifa Ederek İyi Parti’ye Katılan Fakıbaba’nın Milletvekilliğinden İstifası TBMM Umumi Kurulu’nda Akseptans Edildi

AKP’den güzeşte hafta istifa ederek zaman İYİ Fırka’ye katılan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın milletvekilliğinden istifası, TBMM Genel Kurul’birlikte zaman oylanarak akseptans edildi. Böylece Fakıbaba’nın mebusluk bugün itibariyle sona aksakal oldu.

Ahmet Eşref Fakıbaba, 20 Ekim’de hem AKP’den hem birlikte milletvekilliğinden incizap ettiğini duyurdu.

MİLLETVEKİLLİĞİNDEN İSTİFA İÇİN 7 GÜNLÜK MÜDDET VAR

Bir milletvekilinin partisinden ve milletvekilliğinden incizap ettiğini duyurması konusunda milletvekilinin dilekçesinin TBMM Başkanlığı’na ulaşması yerinde öncelikle imza kontrolü yapılıyor. Tümen üyeliğinden tecezzi işlemi çok elan hızlı adına TBMM milletvekili dağılımında işleniyor. Ancak milletvekilliğinden istifa amacıyla bu kişinin bu kararı almasında her tehdit unsuru olup olmadığı de araştırılıyor, vekilin kendisi ile görüşülüyor, imzasının gerçekliği teyit edildikten sonradan istifa kararı TBMM Riyaset Divanı tarafından TBMM Umumi Kurulu’nun bilgisine sunuluyor. TBMM İçtüzüğü’ne göre; “TBMM üyeliğinden çekilme fail milletvekilinin ricat yazısının gerçekliği Başkanlık Divanınca yedi periyot içinde incelenip tayin edildikten sonraları üyeliğinin düşmesine Genel Kurulca görüşmesiz” değişmeyen veriliyor.

ARTIK MİLLETVEKİLİ DEĞİL

TBMM Riyaset Divanı, Divan Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında bugün toplandı ve Fakıbaba’nın çekilme dilekçesini değerlendirdi. Riyaset Divanı, Fakıbaba’nın milletvekilliğinden istifasını Genel Kurul’a gönderme etti. Zaman Umumi Kurul’de Riyaset Divanı kararı okutuldu ve Fakıbaba’nın vekilliğinin düşürülmesi akseptans edildi. Sonunda Fakıbaba’nın, 27’nci Aktarılma Şanlıurfa Milletvekilliği bugün itibariyle sona ermiş oldu.

20 EKİM’DE İSTİFA ETTİ

Ahmet Eşref Fakıbaba, 20 Ekim’de içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada “AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden çekilme ettiğini” açıkladı. Fakıbaba’nın açıklaması şöyle:

“2003’te üyesi olduğum AK Partide ayrı ayrı makamlarda fariza ika fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına istekle teşekkür ediyorum. Bu 20 sene içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Fakat siyasi ve ahlaki anlayışıma makul sıfır bazı kişilerle bundan böyle bu arada olmayacağım üzere dahi mutluyum. Yanlişsiz Fırka Üyeliğinden ve DÜRÜST Fırka amacıyla bana fikir veren hemşehrilerime hürmetsizlik olmasın diye niteleyerek Milletvekilliğinden da çekilme ediyorum. İnşallah aldığım bu değişmeyen ülkem için hayırlara açkı tamam.”

Share: