Isparta yaylalarında domates hasadı başladı

Isparta’nın merkeze sadık Deregümü köyündeki seralarda plato şartlarında antika altı üretimi yapılan domatesi hasadı başladı. Bu yıl 800 dekar alanda yapılan üretimde yaklaşık 10 bin ton rekolte bekleniyor.

Deregümü köyündeki seralarda plato şartlarında tuhaf şeş üretilen domates bağırsak piyasanın yanı sıra yurtdışına de ihraç ediliyor. Bu sene 800 dekar alanda yapılan üretimden tahminî 10 bin titrem civarında rekolte bekleniyor. Nisan ayında fidelerini toprakla buluşturan çiftçiler, seralardan geçmiş ürünlerini almaya başladı. Deregümü domatesi kamyonlarla İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya kabil illere gönderilirken, yüzdelik otuzluk kısmının Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Köyde domates hasadının kasım ayının ortalarına büyüklüğünde bitmeme etmesi bekleniyor.

Domates üreticisi Mehmet Bilgin yunak havaların fiyatları etkilediğini belirterek, “Şuan fiyatlarımız alışılagelen amma 15 çağ ilk fiyatlarımız elan güzeldi. Isıdam havalar fiyatlarımızı etkiledi. Mevsim başında 11.50 TL’yi gördük şuan 3.5 TL bandında gidiyor, fiyatlardan yine de memnunuz” dedi.

10 bin titrem domates hasadı bekleniyor

Deregümü Köyü Muhtarı Uca Toprakçı, domates hasadının bekledikleri ölçüde sunturlu geçtiğini belirterek, bu sene yaklaşık 800 dekar alanda dikim yapıldığını söyledi.

Bu alandan 10 bin titrem domates beklediklerini anlatım eden Toprakçı, “Ürettiğimiz ürünleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya kadar illere gönderirken, yüzdelik otuzluk kısmının Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Sınırlı dışı ülkelerine dış satım yaptığımız antlaşma milli ekonomimize katkı sağladığımız amacıyla mutluyuz” ifadelerine düz verdi.

Geçen sene 3.50 TL bandında olan domatesten iyice dirimlik elde ettiklerini dile getiren Toprakçı, “Hasat başında 11 TL’yi gördük fakat çevre köylerdeki domateslerin çıkmasıyla ve yunak havaların etkisiyle bu fiyatlar düştü. Şuan 3.5-4 TL bandında devam ediyor. Ati aylarda fiyatların düzeleceğine inanıyoruz” dedi.

10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz

Isparta merkeze ilişkin 2 bin 500 nüfuslu köyde kadınlara istihdam sağladığını belirten Toprakçı, “Kadınların bu aha olması haddinden fazla balaban. Yemeden Içmeden köyümüzle kalmayıp çevre köylerdeki, illerdeki kişilerle yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yüzden çokça mutluyuz. Tığ değme antlaşma üretimden yana olduk üretmeye bitmeme edeceğiz” diye konuştu. – ISPARTAShare: