Muğla, yurtlarda ücretsiz konaklama fırsatından yararlanan gençleri ağırlıyor

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan gençler, yaz tatilinin ayrımsız bölümünü buyurmak amacıyla Muğla’nın turistik ilçelerini yeğleme etti.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının yaz tatilini gezi ederek kullanmak isteyen gençlere 81 ilde seçilen yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı sunması konusunda 15 Temmuz’dan bu yana 3 bin 500 tendürüst Muğla’ya geldi.

Menteşe ilçesinde birlikte kendileri amacıyla özel hazırlanan Şahidi Kız Mektepli Yurdunda görevli personel yoluyla karşılanan çoluk çocuk, değişik illerden akranlarıyla dostluklar kurdu.

Cahillik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonradan hayata geçirilen “Seyahatsever” projesi kapsamında Muğla ve ilçelerinde 5 mektepli yurdunu gençlerin hizmetine sunduklarını söyledi.

Muğla’nın, yüce turistik merkezleri bünyesinde barındırdığına dikkati çekici Açıkbaş, “Seyahatsever projesi kapsamında bile zihayat arkadaşlarımızın Muğla’ya kısık ilgisi var. 5 yurdumuzda bugüne kadar 3 bin 500 gencimizi mihman ettik. Sunma nazik istek Fethiye ilçemize oldu. Öğrencilerimizden tahminî 2 bin 500’ü Fethiye yurdumuzda konakladı. Bu bölgenin güzelliklerini keşfetti.” dedi.

Bölgeye mevrut gençlerin, tarihi ve seyyahlık mekanlarının birlikte yeşili ile doğasını durumunda gördüğü kente hayran kaldığını vurgulayan Açıkbaş, Muğla’nın kendine özgü özellikleriyle dünyanın turizm merkezi adına nitelendirildiğini ve gençlerin bile bu imkanlardan faydalandığını dile getirdi.

Açıkbaş, proje tamamlanıncaya kadar 5 bin kişiyi mihman etmeyi planladıklarını anlatarak, “Öğrencilerimizden çokça mebzul dönüşler alıyoruz. 30 hoşnutluk büyüklüğünde olan misafirlerimiz arasında evli ve çocuklu olan arkadaşlarımız bile geldi. Muğla’yı hiç görmeyen, ilk kez gelen misafirlerimiz ücretsiz konaklamanın imkanlarından faydalanıyor ve bahtiyar aynı şekilde ayrılıyorlar.” diye konuştu.

“Kabiliyet sınavına girdikten bilahare turistik ilçeleri gezeceğim”

Konaklama imkanından faydalanan gençlerden Sevda Dalhan, Van’dan geldiğini, Muğla’bile yetenek sınavına gireceğini, henüz sonraları turistik ilçeleri gezeceğini söyledi.

Özellikle Akyaka, Marmaris ve Bodrum’u çok iptila ettiğini belirten Dalhan, Muğla’ya ilk defa geldiğini ve üniversiteyi birlikte bu kentte derk etmek istediğini kaydetti.

Kaldıkları yurtları haddinden fazla beğendiğini anlatan Dalhan, kendilerine bu imkanı sunan yetkililere teşekkürname etti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarihi Bölümü mezunu Aysun Polat da Seyahatsever projesine başvurarak Isparta’dan kente geldiğini tabir etti.

Muğla’bile eğitimini tamamladığını anlatan Çelik, “Erdemli lisans sınavım üzere Muğla’ya geldim ama kalacak meydan bulamadım. Çabukça termin oluşturarak buraya geldim. Muğla haddinden fazla fena hâlde tıpkı şehir. Her yerini değişik gezip girmek lazım. Projeyi sosyal medyada görmüştüm. Bu imkanlardan faydalandığım amacıyla haddinden fazla mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.

Van’dan arkadaşlarıyla mevrut Dilan Hannerci, Muğla’yı görmeyi haddinden fazla istediğini, özellikle Fethiye ve Akyaka’yı merak ettiğini söyledi.

Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu sınavlarına girdiklerini, bu tam Bakanlığın sağladığı imkanla kenti dahi seyran fırsatı bulduklarını belirten Hannerci, projeyi hazırlayan ve kendilerine destek olanlara teşekkürname etti.

Hannerci, uygulamanın kendilerine soylu erki açıdan iri yardım sağladığını, 3 aktarılma olan barınma süresinin 5 güne çıkarılmasının da mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Share: