Stoltenberg, Sırbistan ve Kosova liderleriyle görüşecek

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic ile düet görüşmeler gerçekleştireceği duyuruldu.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile aynı araya geleceği ve görüşmenin ardından dahi kuma matbuat toplantısı düzenleneceği belirtildi. Gene aynı dönüş Stoltenberg’in Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile da görüşeceği ve ziyaret sonrasında eş matbuat toplantısı düzenleyeceği anlatım edildi.

BORRELL, LİDERLERİ BRÜKSEL’E DAVET ETMİŞTİ

Öte yandan Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginliğin arkası sıra Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Asayiş Politikaları Efdal Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan Cumhur Reisi Vucic ve Kosova Başbakanı Kurti’yi 18 Ağustos’ta Brüksel’e nida ettiğini duyurmuştu. Borrell, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada “Vucic ve Kurti’yi 18 Ağustos’ta Priştine ile Belgrad arasındaki gidişatı görüşmek amacıyla Brüksel’e çağirma ediyorum” ifadelerine kayran vermişti.

NE OLMUŞTU?

Güzeşte günlerde Kosova’bile canlı Sırplar karışma herksin Kosova kimlik ve plakasına cemaat olması zorunluluğu getirileceği bildirilmesi sonrasında Kosova ve Sırbistan beyninde yüklülük yaşanmış, iki taraftan de konuya dair meşruhat gelmiş ve NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) da izah yaparak istikrarın tehlikeye girmesi durumunda engelleme etmeye hazır olduğunu duyurmuştu. Henüz bilahare Kosova hükümeti, sınır kapılarına revan yollara konulan barikatların kaldırılmasının peşi sıra gerginliğe sebep olan uygulamayı 1 Eylül’e talik kararı almıştı.

Share: