Gülşen’in Ev Hapsi Kaldırıldı, Sıkı Dışı Yokuş Yasağı Konuldu

FAHRETTİN ÖZTÜRK

April ayında verdiği tıpkı konserde imam hatiplilerle ilişik kullandığı sözleri zımnında tutuklanan ve itiraz üstüne ocak hapsi ile boşaltma edilen sanatçı Gülşen Çolakoğlu için verilmiş olan familya hapsi da kaldırıldı. Mahdut dışı sorti yasağı konulan Gülşen, haftada ayrımsız karakola anbean imza verecek.

İstanbul Ataşehir’de 30 Nisan 2022 tarihinde verdiği bire bir konserde önder hatiplilere yönelik söylediği sözlere ait ayrımsız videonun ağustos böylece dolaşıma sokulması konusunda tutuklanan ve 4 ahit cezaevinde mütezayit sanatkâr Gülşen Çolakoğlu üzerine “halkı hedef ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama” suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar cezaevi istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti ve duruşma haset namına 21 Ekim belirlendi.

GÜLŞEN’İN FAMILYA HAPSİ KALDIRILDI

Cezaevinden tahliye edilen sanatçı Gülşen Çolakoğlu için ocak hapsi şeklinde adli arama şartı uygulanmasına karar verilmişti. Gülşen’in avukatı, familya hapsinin kaldırılması üzere İstanbul 11. Asliye Ukubet Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi sunmuştu. İtirazı değerlendiren duruşma, karı hapsinin kaldırılması talebini reddetmişti. 11. Esas Ceza Mahkemesi’nin bu itirazı reddetmesi konusunda istek dal duruşma olan gösterişli ceza mahkemesine gönderildi.

YURT CALIP ÇIKIŞ YASAĞI VE HAFTADA BİR İMZA VERECEK

İstanbul 7. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi; “Sanığa yüklenen suçun niteliği, suçun cezasının madun ve art sınırlarının 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde mahbes cezasını öngörüyor olması, konutu tecezzi etmemek şeklindeki adli taharri hükmünün mahiyeti ve cürüm ve cezada orantılık ilkesi gelişigüzel değerlendirerek” karı hapsinin kaldırılmasına karar verdi. Murafaa antrparantez Gülşen karşı sıkı dışına sorti yasağı ve haftada bir defa konutuna yeryüzü andıran kolluk birimine imza atılması şeklinde adli kontrol hükümleri uygulanmasına değişmeyen verdi. Sanatçı Gülşen Çolakoğlu ilk defa 21 Teşrinievvel’birlikte bilgili karşısına çıkacak.

Share: