Karşıyaka Yapı Bostanlı, ‘Ateş Çemberinde İzmir’ Sergisi ile Açıldı

Karşıyaka Belediyesi’nin “Bina Bostanlı” adıyla ilçeye kazandırdığı sergievi, CHP Ekip Başkanvekili Özgür Hususi’in katılımıyla “Kırıcı Çemberinde İzmir-İşgalden Kurtuluşa” sergisi ile açıldı.

Bostanlı Şüheda Bulvarı üzerindeki katlı park yeri binasının çatısında oluşturulan Bina Bostanlı, CHP Grup Başkanvekili Hür Özel’in katılımı ile cemaziyelevvel açıldı. Özgür Hususi, Karşıyaka Belediye Reisi Cemil Sancak ve eşi Öznur Tugay’ın yanı sıra serginin küratörü Aybala Yentürk ve ulama sunan Nejat Yentürk’le birlikte serginin açım kurdelesini kesti. Sergiye zat arşivinden seçilen ışık, vesika, ceride, kitap ve haritalarla katkı sunan Nejat Yentürk, katılımcılara sergi üzerine hikmet verdi.

“DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA”

CHP Kol Başkanvekili ve Manisa Mebus Bağımsız Özel, kontak ve kardeşlik vurgusu yaparak şöyle konuştu:

“Bu sergide emeği güzeşte ve bu sunturlu anları paylaşmak için burada kâin herkese haddinden fazla teşekkür ediyorum. Haddinden Fazla kırıcı tıpkısı izlence var, zaman buraya gelirken ‘Herkes seçkin yere çağırır ama Cemil Tuğgeneral tıpkısı yere çağırıyorsa orada düşmek gerekir’ hissiyatı içindeydim ve geldiğimde de gördüm. Belediye Reisi’mızın rapor ettiği üzere, seçkin şeyin sene dönümü değerlidir amma işgalden kurtuluşun 100. yılı güvenilmez anlamlıdır. Elde bulunan henüz geçmiş adsız bilgileri, belgeleri, fotoğrafları 100. yılda paylaşıyor kalkışmak, böyle bire bir sergiyi kente ve ülkeye kazandırıyor tutmak haddinden fazla değerlidir. Bostanlı’da tıpkı büyük mağaza çatısının hakeza bir uğur üzere fark edilmesi ve benzeri sergiye dönüştürülmesi koskocaman bire bir yerel idarecilik yeteneğidir. Onun üzere Karşıyaka Belediyesi’nin umum çalışanlarına, hassaten Belediye Reisi’mız Cemil Tuğgeneral’a çok teşekkürname ediyor, kendisini tebrik kartı ediyorum.”

“BU YIL 9 EYLÜL’Ü BAŞKA KUTLUYORUZ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Liva, bu sene 9 Ilkgüz’ün alelacayip duygularla kutlandığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bulunduğumuz yer Bostanlı ve şehrin sancak alanlarından birindeyiz. Sanata, kaliteye açgözlü; medeniyeti zaten zihayat amma bu yönde tesisleşmeleri hasretli insanlarımız üzere bu alanı oluşturmuş olmak yalınç amma üretken bire bir fikirle başlayan süreçti. Burayı böylesine fena hâlde ayrımsız alana dönüştüren kül himmet arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkürname ederim. Biz 9 Eylül’ü seçkin yıl kutluyoruz, İzmirliler amacıyla bire bir bayramdır fakat 100. yılda hepimiz çok elan yoğun manevi duygularla kutladık, bu nedenle yaptığımız seçme aktivitenin manevi yönü haddinden fazla güçlüdür. ve hepimiz da aynı şeyi fark ettik; ülkemizde aynı şeyler yanlış gidiyor. 100 sene önce atalarımızın çok acılar çekip, o acılarla savaş edip bayağı haddinden fazla kahramanca ayrımsız savaşla ülkemizi kurtaranların, hayalet ettiği ülkede mi yaşıyoruz diyerek sorduğumuzda ‘hayır’ cevabını verebilecek benzeri durumdayız. Şunu ayırt etmeliyiz; tığ, o dönemlerde yaşanan seçkin şeyi cümle bilmiyoruz ve alanında ehlivukuf kişilerden öğrenmeye ihtiyacımız var.”

“SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Iri mücadeleler ile kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması amacıyla herkesin heybetli sorumlulukları olduğunu belirten Başbuğ Sancak, şöyle konuştu:

“Türk milleti kahramandır, Türk milleti namına saldırmayan kimseye tek madde yapmamıştır. Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Anadolu’de insanlara yapılan işkenceler, zulümler o kadar ağırdır kim… Tığ, böylesine cani benzeri işgalden, ülkemizi parçalamaya çalışan o emperyalizmden bizi kurtaran insanlara türe ettikleri saygıyı seçme ahit, herhangi bir yerde izhar etmek zorundayız. Bilmemiz müstelzim gerçekleri bilmeli ve unutmamalıyız, sonrasında hür benzeri Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar altın olduğunu, onu korumak için temas birimizin üzerine sakıt sorumluluklar olduğunu hatırlamalıyız. Emeği geçen herkese haddinden fazla teşekkürname ediyorum.”

KARŞIYAKA BELEDİYESİ ÜSTLENDİ

Serginin küratörlüğünü üstlenen derlemci ve araştırmacı Aybala Yentürk ise şunları söyledi:

“Milli mücadeleye ser koymuş ve bu uğurda duygusal vermiş olan herkese duyduğum vefa borcunu az buçuk olsun ödeyebildiysem ne bahtiyar bana. Bu serginin ayrımsız eksantrik önemi daha var. O dahi tasarımından kurulumuna kadar büsbütün Karşıyaka Belediyesi tarafından üstlenilmiş olmasıdır. Belediye Komutan’ımız Sayın Cemil Liva’ın fideist ve destekleriyle hayata geçirdiğimiz bu serginin temas köşesinde arkadaşlarımın özveren çabaları var; kendilerine aynı kez imdi teşekkürname ederim. Antrparantez çokça kızıl ocak arşivleriyle bize katkıda bulunan Galibiyet Falay ve ailesi ile Toplama Karagözlü ve ailesine üstelik teşekkür ederim. Amerika’dan bize elini uzatan Karşıyakalı derlemci Çetin Çorapçıoğlu’na, İstanbul’dan Hedef Yeğin ve İnönü Vakfı’na bile teşekkürlerimi sunuyorum”

Katılımcılar, konuşmaların arkası sıra Nejat Yentürk eşliğinde sergiyi gezdi, sergide düzlük düzlük asar için bilgi edindi.

NEJAT YENTÜRK’ÜN KOLEKSİYONUNDAN

Kötü Çemberinde İzmir Sergisi, Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının ardından 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in Yunanistan aracılığıyla obstrüksiyon edilmesiyle başlayan Milli Savaşım ve halas sürecini kapsıyor. Nejat Yentürk koleksiyonu ve arşivinden seçilen fotoğraf, doküman, gazete, tezkere ve haritalar eşliğinde hazırlanan serginin odaklandığı ana başlıklardan birini, Yunan ordusunun karışma boyunca Batı Anadolu’birlikte meydana getirdiği tahribat ve zulümler ile Türk tarafının yaşanan olayları dünya kamuoyuna yansıtma çabaları oluşturuyor. Osmanlı ve Ankara hükümetleri ile Türk aydınlarının bu amaçla hazırladığı yaymaca yayınları, sergide kebir meydan tutuyor.

HİÇ BİLİNMEYEN VESIKA VE FOTOĞRAFLAR

Keder Çemberinde İzmir sergisi, 2022 Eylül ayının, İzmir’in işgalden kurtarılışının beraberinde, tarihin gördüğü en büyük yangınlardan biri sonucunda namevcut oluşunun 100. sene dönümü olduğuna bile dikkat çekiyor. ve ziyaretçileri, sıklıkla zihinleri meşgul fail “İzmir’i kim yaktı” sorusuyla ilişkin dikilmek adına, üzerinde dokuz canlı birkaç konuşulan, hatta metin haddinden fazla kişinin bihaber olduğu Büyük Taarruz sonrasında et kafalı çekilen Yunan ordusunun Batı Anadolu’da yaktığı köy, yer, şehirler ve buralarda uyguladığı us almaz gayret üstünde düşünmeye nida ediyor. Bu bağlamda sergide vadi verilen dokümanter niteliğindeki ışık ve filmler çağ önce yaşanan feci olaylara tanıklık ediyor. Çoğu cesamet arşivlerinde bile namevcut, varlığından apaydın olunduğu halde görülmemiş belge ve fotoğraflara düzlük veriyor olması dahi serginin ayrımsız farklı makro özelliği olarak gösteriliyor.

KARŞIYAKA’DA YAŞANAN OLAYLAR

Sergide, engelleme ve kurtuluş günlerinde Karşıyaka’de yaşanan tarihi olaylara bile vadi veriliyor. Palikarya kralı Konstantin ve maiyetindekilerin Karşıyaka’bile konaklaması, Türk ordusunun önünden kaçan Palikarya askerlerinin Karşıyaka üzerinden kaçışları, 10 Eylül 1922 haset Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Karşıyaka’ya gelişi ve burada konaklaması bu olayların başlıcalarından.

Sergide antrparantez, Galebe Falay ve ailesinin arşivinden Fahrettin Altay’ın İzmir yangını sırasında çektiği fotoğraflar ile kullandığı fotoğraf makinası ve Halas Savaşı’nda hava düşen Yunan general Trikupis’e ilgili kamçı da ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Çokluk Karagözlü ise anneannesinin 9 Eylül üzere özlük elleriyle diktiği sancak ile sergiye yardım sağlıyor. Sergiye belgelik ve koleksiyonları ile katkıda bulunanlar beyninde Prof. Dr. Zor Çorapçıoğlu, Gaye Hâkim, İnönü Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı ve Şişli Atatürk Müzesi bulunuyor.

11 ARALIK’A KADAR AÇIK

Küratörlüğünü koleksiyoncu ve araştırman Aybala Yentürk’ün üstlendiği serginin tasarım ve kurulum süreci sırf Karşıyaka Belediyesi vasıtasıyla gerçekleştirildi. 11 Aralık 2022 tarihine kadar zahir kalacak olan Keskin Çemberinde İzmir Sergisi, pazartesi günleri dünya değme aktarılma 10: 00-18: 30, perşembe günleri ise 10: 00-20: 00 saatleri ortada ücretsiz namına ziyaret edilebilir.Share: