Karabağlar Belediyesi Talih Kenter Kültür ve Nutuk Merkezi, “Halas” Sergileriyle Açıldı

Karabağlar Belediyesi aracılığıyla kente kazandırılan Şans Kenter Kültür ve Musahabe Merkezi (YKSM), İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü nedeniyle planlı iki ayrı sergiye aile sahipliği yaparak hizmet vermeye başladı. Bu kapsamda “Kurtuluşunun 100. Yılında İzmir Manzaraları” mevzulu ışık ve “Kurtuluşun Şafağında Atatürk, Çanakkale ve İzmir” mevzulu pul sergileri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ahmed Adnan Saygun Musahabe Merkezi’nden sonra İzmir’in genişlik iri ikinci kültür sanat merkezi olan YKSM, ikircil sergiye aile sahipliği yapıyor. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü zımnında düzenlenen sergilerin açım törenine, Karabağlar Belediye Reisi Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili İsmet Orhan, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, CHP Karabağlar İlçe Avrat Kolları Başkanı Aydan Tör, Karabağlar Site Konseyi Başkanı Yalaz Dert, İzmir PTT Mebde Müdürü Adnan Kaba, belediye sedir üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileriyle sanatseverler katıldı.

“9 EYLÜL’E BORÇLUYUZ”

Törende mütekellim Komutan Selvitopu, dünyada eşi tıpkı yepyeni bir halas mücadelesinden sonradan kurulan Cumhuriyetin, yetişek, hars-müzakere, esenlik ve ekonomi konularına hususi ehemmiyet verdiğini hatırlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, bire bir toplumun ekin ve müzakere alanlarında gelişmeden dünyayla rakiplik edemeyeceğini haddinden fazla ongun bildiğini vurgulayan Başbuğ Selvitopu, “Bu nedenle aracısız kendisi liderlik yaparak, örnekler sunarak ülkemizde kültür ve sanatın gelişmesine çok muhteşem katkılar sundu. Zaman ülkemiz çok değerli sanatçılar yetiştirdiyse, bunu 9 Eylüllere, 26 Ağustoslara borçluyuz. Kimi Vakit bunun önemini bilmeyenler, tarihi okumayanlar çıkıp alay malay sözler edebiliyor. Bu kurtuluş mücadelesi küçümsenmeye çalışılıyor. Fakat unutmasınlar ki düşüncelerini ifade edebiliyorlarsa, o günün kahramanlarına, mücadelesine borçlular” dedi.

Sergilerin, Yıldız Kenter Hars ve Konuşma Merkezi’ndeki önce etkinlikler olduğuna özen calip Başbuğ Selvitopu, “Emeği güzeşte herkese teşekkürname ederiz. Gelecek günlerde bu ekin ve hanek merkezi hem Karabağlar’a hem birlikte İzmir’e pahal şekilde bakım etmeye bitmeme edecek. İzmirimizin kurtuluşunun 100. yılını özden kutluyorum. Bu şişman mücadeleyi verenleri, özellikle Mustafa Kemal Atatürk tevessül etmek üzere kamu kahramanlarımızı yağmur ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

KATILIM BELGELERİ VERİLDİ

Eğlek Filatelistler Derneği Genel Sekreteri Engin Yararlanmak, Toplum Örgütü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yamaç Erhan, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Hüseyin Şalış, İFOD Umumi Heyet Üyesi ve Foto Koleksiyoneri Kişi Rüstem, İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Ses Şengök bile konuşmalarında, sergilerin önemine dikkat çekerek, iş birliği ve desteklerinden ötürü Komutan Selvitopu’na teşekkür ettiler.

Konuşmaların arkası sıra ulama koyan isimlere katılım belgeleri ve Tabiat Dostu Sertifikaları verildi. Komutan Selvitopu ve katılımcılar daha sonra sergileri gezerek pulları ve fotoğrafları inceledi. Açılışın böylece bir tane nefis kabadayı gösterisiyle üçlü müzik dinletisi sunuldu.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ VE KONSER

Karabağlar Belediyesi, Konak Filatelistler Derneği ve PTT gelişim birliğiyle düzenlenen “Kurtuluşun Şafağında Atatürk, Çanakkale ve İzmir” pul sergisi 17 Ilkgüz’e kadar berrak kalacak. Gene Karabağlar Belediyesi, Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi Mert Rüstem Koleksiyonu ve İzmir Işık Sanatı Derneği iş birliğiyle planlı “Kurtuluşunun 100. Yılında İzmir Nezaretli” mevzulu foto sergisi de 20 Ekim’e kadar gezilebilecek.

Kutlamalar kapsamında 8 Ilkgüz Perşembe haset bile Kibar Pazaryeri’nde oluşturulacak geleneksel bayram, saat 19.30’bile Eskiizmir Pazaryeri’ne kadar Türk bayraklarıyla, marşlar eşliğinde yürüyecek. Saat 20.30’de birlikte Eskizmir Pazaryeri’nde Mustafa Özarslan konseri gerçekleştirilecek. Özarslan yüzü sıcak eserleri Karabağlarlılarla birlikte söyleyecek.

Share: