Şarkıcı Gülşen hakkındaki “konutu metrukiyet etmeme” tedbiri kaldırıldı

Konserinde mortocu hatip liselilere yönelik sözlerinden ufuk “halkı garaz ve düşmanlığa kımıldatma yahut istihkar” suçundan sevgili açılan Gülşen Bayraktar Çolakoğlu için “konutu infirak etmeme” adli taharri tedbirini kaldıran murafaa, güçlükle dışına depar yasağı ve ikametine mail karakola haftada bir ahit imza atma adli arama tedbirlerinin uygulanmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen sormaca kapsamında tutuklandıktan sonraları adli kontrol amacıyla azade bırakılan şarkıcı Gülşen’in avukatı, mahkemeye başvurarak söz konusu adli arama kararının kaldırılmasını istedi.

Avukatın talebini değerlendiren İstanbul 11. Asliye Ukubet Mahkemesi, Çolakoğlu hakkındaki “konutu tecezzi etmeme” şartını içeren adli taharri tedbirinin kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme antrparantez, Çolakoğlu için elverişsiz dışına çıkış yasağı ve gelişigüzel hafta perşembe günü ikametine en yakın karakola giderek imza atması şeklinde adli taharri tedbiri uygulanmasına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve İstanbul 11. Asliye Ukubet Mahkemesi marifetiyle kabul edilen iddianamede, Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun “halkı maksat ve düşmanlığa kımıldatma yahut aşağılama” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar mapushane cezasına çarptırılması isteniyor.

Çolakoğlu, TCK’nin 216. maddesi gereğince “halkı kin ve düşmanlığa kımıldatma yahut istihkar” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında 25 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

Çolakoğlu’nun avukatının itirazını değerlendiren gözetleyici İstanbul 27. Asliye Ukubet Mahkemesi, 29 Ağustos’ta Çolakoğlu’nun “konutu ayrılma etmeme” amacıyla tahliyesine değişmeyen vermişti.

Share: