Garp Karadeniz’de balıkçılar bakir sezondan umutlu

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, kullanılmamış av sezonunda pelit, lüfer, istavrit ve çinekop ihata etmek amacıyla ağlarını bu geceden itibaren sulara bırakacak.

Garp Karadeniz’in yer kebir limanına erbap Akçakoca’bile bölge ve ağlarını onararak eskimemiş sezon için hazırlıklarını tamamlayan gırgır ve trol balıkçıları, “müstemirren besmele” eylemek üzere sabırsızlanıyor.

Bu şeb sona erecek av yasağının arkası sıra ağlarını sulara bırakacak balıkçılar, bölgede deli dolu olan fırtınanın bir zaman evvel dinmesini bekliyor.

Balıkçılara domuzuna zaman dileyen Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, yıpranmamış sezondan beklentilerinin büyük olduğunu söyledi.

Şu anda pelit, istavrit, çinekop ve lüferde beklentinin ferah olduğunu nâkil Karakaş, “Havalar mebzul olduğu sürece sezonun sunturlu olacağını ve fiyatların birlikte ucuzlayacağını bekliyoruz. Bu yıl eli nimetli ve artağan sezon olacağını tahmin ediyoruz. Güzeşte yıl çok fazla manzara kırıklığı yaşadık. Bu yıl öyle benzeri format düşünmüyoruz çünkü görüntüler aşağı ongun ve denizin durumu çokça çok bereketli görünüyor.” dedi.

Balıkçı Misyon Akmermer ise hava müsaade ederse şeb denize açılacaklarını belirterek, bu sezon faziletkâr ümit içerisinde olduklarını kaydetti.

Share: