Kılıçdaroğlu, Yalova’da: “Yer Sarsıntısı Bölgesi Baştan İnşa Edilecek”

Malumat: ÇAĞATAN AKYOL – Müşteri: SADIK KARAKULOĞLU

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova’üstelik; “İktidara geldiğinizde depreme dair hangi kadar önlemler alacaksınız” sorusuna; “İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Bu sarsıntı bölgesi yeniden düz yazı edilecek, depreme dayanabilen konutlar yapılacak. Nedeniyle yer sarsıntısı olsa üstelik sunma azından can kaybını önleyecek projeleri hayata geçirebilmek bizim sözümüzdür” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yalova’de Balkan Göçmenleri Derneği üyeleriyle de tıpkı araya geldi. Kılıçdaroğlu, Yalova’de bulunan Katliam Türkleri anıtını üstelik karanfil bıraktı.

Kılıçdaroğlu, burada gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğinizde zelzele riziko analizi, tehlike analizinin yapıldığı seçkin yarkurul yapmak kadar çalışmalarınız var mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yer Sarsıntısı, haddinden fazla majör tıpkı gerçek. Bu gerçeği dikkate alarak hepimizin tılsım alması gerekiyor. Selen insanları bu konuda bizleri uyarıyorlar, ‘ilaç alın.’ Ancak tam önlemin alındığı kanısında değilim. Hele

“Alelhusus İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli kadar takatli çokça yerde mahsus önlemler rahmetli Ecevit döneminde alınmakla beraber, elan sonraları bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Bu ülkenin domuzuna insanları, ellerinden gelen değme kalem çabayı gösterdiler, zelzele sırasında yardıma koştular. Yağmur Ecevit, Başvekil iken hareket vergileri tanımladığımız bir dizi vergi aplikasyon koydu ve vatandaşlarımız bu vergileri ödediler. ‘Bir daha deprem olduğunda genişlik azından birey kaybı olmasın’ diye. Esasen öldüren sarsıntı değil insanların içinde yaşadıkları binalar. Bu konuda şu anada büyüklüğünde atık yoğun bire bir girişim yok.

Amma şundan emin olmanızı isterim. CHP adına bizler ve şu anda uray başkanlarımız alelhusus İstanbul ve İzmir belediye başkanlarımız bu konuda bazen önemli adımları attılar ve atamaya birlikte bitmeme ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Yalova karışma görünmek için; Kocaeli, Sakarya… Bu zelzele bölgesi yeniden inşa edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Nedeniyle sarsıntı olsa üstelik yer azından duygusal kaybını önleyebilecek projeleri hayata geçirebilmek bizim vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, “Tığ Yalovalılar amacıyla, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin sene dönümünden ufuk yanık benzeri ahit. Hele gençlerin ve çocukların farkındalığının artırabilmesi amacıyla, ülke bazında kıran eğitim bilimi okullarının kurulmasına yönelik tıpkı proje size sunulsa bu konuyla ait fikriniz ne olurdu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Hakeza aynı proje sunulursa son aşama bahtiyar oluruz. Ama bunun benzeri aşama ötesine geçmemiz gerekiyor. Bütün okullarda, özellikle sarsıntı riskinin yüksek olduğu yerlerdeki bilcümle okullarda; sarsıntı olduğunda davranışlarımız, hareketlerimiz pekâlâ olacaktır, bunların öğretilmesi lazım. Nedeniyle bilcümle öğrenciler da bunu öğrencilerdir.

Basın mensuplarına şunu birlikte söyleyeyim, şurada baktım, arkadaşınız soruları yanıtlamış, altında yanıtları var mı diye. Amma yanıtları yokmuş.”

Soruyu soran dinç ise “Burada cevaplar namevcut. Zira tığ çoluk çocuk olarak mecmu cevaplar aklımızda. Siz altın büyüklerimizden fikirlerini alıp peşi sıra projelerle hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğunuzda sizin önderliğinizde Yalova’de envestisman hamleleriniz bittabi olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yalova’yı yalnız Yalova kendisine düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya kadar olan zincirin birlikte ele alınması lazım. Yatırımların bu söve içerisinde kendi özelliklerine göre dağıtılması lazım. Gâh yatırımların bu bölgede hiç olmaması lazım. Onların Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’a oradan Kocaeli’ye, Yalova’ya kadar bunların bire bir zamanda ışıklı, ekin kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine has aynı yapısı var. Alışılmadık bereketli toprakları var. Kentin iri kısmı doğrusu ormanlardan oluşuyor. Belediye başkanımıza sordum Vefa beye, ‘Ormanlar zahir gidiyor’ diye; ormanlar korunuyor ve ahali da ormanları sahiplenmiş durumda.

Dolayısıyla bu çerçevede baktığımızda yatırımların Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz, alelhusus Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova arasında gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada bile büyük bire bir gizil var ve bu potansiyelde çalışacak olan çok sayıda işçimiz var. İş kazaları de oluyor, hayatlarını kaybedenler var, aksiyon güvenliğinin sağlanması lazım. Ayrımsız zamanda bu bölgede hisse senedi bölümünün bile yapılması geçişsiz.

İşin özü şu: Rastgele şeyi Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak açmak lazım. Kaynaklarımızı birlikte planlı ödemek zorundayız, hırçın halde israfa misil açarız ve esas savurganlığı menfaat ortaya eğer biz kaynakları bol ve yerli durumunda kullanabilirsek hem üretimi artırırız, hem istidam yaratırız, hem Türkiye’nin büyümesinde denk şartlar sağlayarak katkıda bulunmuş oluruz. Böylelikle bağırsak göçün da nazik ölçüde önüne esbak oluruz. Yani Erzurum’dan buraya geliyor insanlar çünkü Erzurum’da yapacak bir iş bulunmayan. Ağrı’dan, Şanlıurfa’dan, Kayseri’den, Yozgat’tan gelenler var, dolayısıyla onların öz illerinde çokça elan gani şartlar yaratılabilse, istihdam alanı yaratılabilse ve onlar buraya seyyah adına gelseler, gezseler çokça daha gani olacak.”Share: